Sitemap    

L

 

Lidt om vægt og sjov mad

03-01-2016 08:21
Dorte:
Jeg har hele mit voksne liv vejet for meget, men haft det ok med det. Selvom jeg selvfølgelig har prøvet diverse kure (uden større held). Nu har jeg fået konstateret slidgigt i begge knæ og skal have 2 nye knæ i løbet af 2016. Det har gjort at jeg er blevet mere bevidst om min vægt.
 
Men jeg skal bestemt ikke på kur igen!
1. november begyndte vi på en kostomlægning, hvilket har været rigtig sjovt for vi får en masse spændende mad (og rigeligt af den). Det er ikke en officiel omlægning vi følger, men bare vores egen ideer ud fra vores basale viden.
 
Fra 1. november til i dag (den 3. januar) har jeg tabt 4,6kg selvom vi ikke har snydt os selv for fed mad og godter hen over julen.
 
Jeg har altid levet temmelig usundt når Bent er ude at sejle, for jeg gider ikke lave mad til mig selv, men det mønster har vi brudt nu, fordi vi har gjort det supernemt for mig at spise sundt.
 
Det vi gør når vi laver mad er at lave en masse småting og putte i fryseren. F.eks. grønsags gratiner, timbaler, små tærter, mini frikadeller osv. og når jeg så står op om morenen tager jeg lidt af det og lidt af det ud af fryseren og når jeg kommer hjem fra arbejde ryger det i ovnen i ca. 20 minutter og så er der sund aftensmad.
 
Jeg skal nok skrive lidt mere om det i følgende blogge og også smide opskrifterne herind, men her er lige et billede af en portion aftensmad
 
 
Kyllingefrikadeller, urtesovs, grønkålstimbale, spinathjerte, kartoffelgratin, kogte gulerødder og rosenkål og små færdigkøbte kartoffelkugler.

Kategori: Dortes blog