Nye indlæg

 

Se svensk tv-program om lymfødem

07-10-2013 00:02
Svensk tv har lavet en udsendelse om en patient med primært lymfødem, som i 15 år har kæmpet for at få behandling. Den fik hun først, da hendes sag kom i tv.
 
Programmet handler om Åsa, en kvinde på 38 år, hvis primære lymfødem begyndte, da hendes ene fod pludselig svulmede op, da hun var 20. Siden har lymfødemet bredt sig op i benet, i det andet ben, og hun får hævelser i hænderne, hvis hun bruger dem for meget.
 
Programmet er en del af en serie med titlen Arga doktorn - den vrede læge - hvor en svensk læge hjælper patienter, der er kommet i klemme i systemet. Og Åsa er virkelig i klemme. Hun bor et sted i Sverige, hvor der kun findes et nødtørftigt behandlingssystem - en lymfeterapeut i en 75 procents stilling til at behandle 113 personer.
 
Udsendelsen er tankevækkende, fordi den dokumenterer, at det er muligt at blive de facto invalid i Sverige på grund af lymfødem og stå uden for arbejdsmarkedet, selv om hun har fået den rette diagnose, og det er nemt at pege på, hvilken behandling hun skal have.

Kommentarer

    1 

    Skriv en kommentar