I den kommende weekend tager 15 håbefulde HSC svømmere til Århus for at deltage I årets første mesterskab.
Det drejer sig om Vestdanske Kortbanemesterskaber, altså hvem er de bedste på denne side af storebælt.
Forberedelsen har i hvert fald været stor for de 15 svømmere der netop er vendt hjem efter 12 dages intensiv træningslejr i Tyrkiet. Dog er der ingen tvivl om det helt store mål ligger lidt længere fremme i tiden, da weekendens mesterskab ikke er en fuldstændig satsning. Der er nemlig bare 2½ uge til Danske Kortbane Mesterskaber og udtagelse til EM Kortbane i Herning. Så der er ingen tvivl om formen skal testes lidt inden det for alvor går løs.
Det er dog med forventning om mange finaledeltagelser og mange gode tider vi tager afsted her i weekenden. Sammenlignet med sidste år hvor HSC i alt havde 28 seedninger til finalerne, top 8 = A-finale, nr. 9-16 = B-finale. Har vi i år opnået ikke mindre en 38 seedninger i top 16. Super stor fremgang der virkelig bevidner om det niveau-skifte der er undervejs i Holstebro.
Lidt mere nørdet bliver det og ikke mindre imponerende når vi kigger på pigesiden specielt, her var der sidste år 6 seedninger til B-finalen og ingen til A. I år ser det helt anderledes ud med 11 A-finale og 9 B-finale seedninger. Det bevidner om et niveauskifte gennem det seneste år.
Udover at kæmpe om medaljer og deltagelse i finalerne er det for et par af svømmerne sidste chance for at kvalificere sig til Danske Mesterskaber på kortbane i november måned.
Samlet set bliver det meget spændende hvor mange af de dygtige svømmere der kan løfte deres niveau trods meget hård træning og midt i denne intensive periode op mod DM. Der er ingen tvivl om at alle andre klubber ligger i lignende hård træningsperiode, så billedet ift. andre år hvor mesterskabet har ligget lidt anderledes vil blive meget det samme. Så spændende om vi også på den anden side af weekenden kan sammenligne med sidste år og have rykket niveauet endnu mere.
For spørgsmål eller kommentarer:
Cheftræner
Nikolaj Skovmose – 6126 4388 – nikolaj.hsc@gmail.com