75 g. hvor svært kan det være ?

03-03-2011 14:31

Der snakkes fuldkorn og kvalitetsbrød som aldrig før.

Vidste du, at du skal spise ca. 6½ skive fuldkornstoastbrød om dagen for at få de anbefalede 75 g. fuldkorn ?

Hvis du vælger at spise hjemmebagt fuldkornsrugbrød skal du kun spise ca. 2½ skive for at få det daglige behov for fuldkorn dækket. Du kan også lave noget rugguf som du får opskriften på her:

Rugguf – nemt og lækkert fuldkorn med årstidens frugter og andet guf

Tag 1- 2 tykke skiver fuldkornsrugbrød skær dem i terninger og læg dem i en skål.

Tilsæt økologisk frugt efter lyst og årstid. Stykker af æbler, banan, pære, friske bær eller tørrede bær.

Rør lidt yoghurt naturel med vanillepulver eller frisk vanille og hæld over. Lad det stå og trække lidt så det trænger ind i rugbrødet.

Du kan f.eks. toppe med lidt flydende honning, hakkede hasselnødder eller mandler, revet mørk chokolade over 70%, hørolie eller Livets Olie

Rugguf er sundt og mættende og kan bruges som morgenmad, mellemmåltid eller dessert. Få brugt det sidste rugbrød, som måske er blevet lidt tørt og få de anbefalede 75 g fuldkorn om dagen.

Tip: lav skåle med rugbrødstern, frugt, nødder og yoghurt og lad børnene selv blande deres favoritversion.

Hvad gør du for at få de daglige 75 g fuldkorn ???


Kategori: BageBlog

Kommentarer

  • #1
  • Henriette Howalt
    04-03-2011 16:18
    Hej Dorthe!
    Tak for et dejligt kursus, jeg har brugt rugbrødsopskriften en enkelt gang, vi er kun to, så sådant et brød kan jo holde meget længe!

    Jeg har forsøgt mig med et brød, et såkaldt nix-pille brød, men har ændret lidt på den oprindelige sammensætning af mel, for at få noget fuldkort ind. Men som du måske husker, er jeg meget interesseret i at bage lette brød med masser af huller i, så der er grænser for hvor meget fuldkornsmel jeg kan proppe i:

    Her har du det.

    390 gr. vand
    340 alm. hvedemel
    100 gr. fuldkornsølandshvede
    1 gr. gær
    10 gr. salt.

    Det giver en helt umulig slasket dej, men det gør ingenting. Ingredienserne røres let sammen, max. 3-4-minutter og overlades til sig selv på et køkkenbord i ca. 18-20 timer.

    Efterfølgende drysses bordet med mel, rigeligt - og dejen hældes ud. Dejen foldes forsigtigt sammen et par gange på den ene led og et par gange ppå den anden, hvoregter det sættes til at hæve i en meget olieret skål.

    Hæver ca. 2 timer.

    Til bagningen bruges en jerngryde med låg, der opvarmes til 250 g. når man er sikker på at gryden er tilstrækkelig varm hældes dejen i gryden, og den forsynes med låget og sættes med det samme i den gloende ovn. Står en halv time, hvorefter læget tages af og det bages videre ved 230 g.

    Det smager himmelsk - det kaldes også Verdens bedste brød. Det er supwer, så du kan sagtens få en hel masse i dine unger og jeg gætter på også i morfar.

    Mange hilsner

    Henriette


  • #2
  • Henriette Howalt
    04-03-2011 17:00
    VH Henriette


  • #3
  • Dorte Bugge Jensen
    04-03-2011 23:32
    Tak for at dele den spændende opskrift.

    Jeg vil glæde mig til at prøve den....


  • #4
  • Marie Wildt
    08-03-2011 07:49
    At lokke fuldkorn i børn & bedsteforældre
    Den 9-årige er begyndt at spise rugbrød - måske fordi det hjemmebagte faktisk smager godt. Og hvis man må smøre groft peanutbutter på, så glider det ned!

    Den 13-årige er blevet stor fan af gammeldags ymerdrys: Riv den sidste halvtørre humpel af det hjemmebagte rugbrød på et rivejern og put et par skefulde puddersukker/farin i.

    Det grove landbrød spises af både børn og bedsteforældre: Ikke mindst, når det grove mel (ølandshvede eller rugmel + 1 håndfuld havregyn og lidt kerner + en tsk honning) er blevet skoldet og har stået i blød før det forenes med hvedemelet og æltes til dej. Iblødsætning medvirker også til et saftigt brød, som ikke tørrer ud så hurtigt. Iblødsætning varer fra 4 timer til 1,5 døgn afhængigt af bagerytmen.

    KH
    - MARIE


  • #5
  • Mimi
    25-11-2014 07:48
    Unfortunately, that is quite common in Hong Kong but also over the world. If I am not deaf and selruy need some human contact, you may place me in that group as well. My cousin is the 'boy'. Though he does enjoy basketball and travelling. He has not worked since college. Dealing with working adults can be difficult for him. That talks of finance, news and arts are a bit too much for him.


  • #6
  • Sara
    28-11-2014 21:29
    i have to admit that until right now i've never heard of you, but i also gotta say that the first time i heard the theme to boston med i was toaltly hooked man, i mean blown away. Gotta hear more of you stuff. You seriously rock brother! http://wnjiiaipol.com [url=http://vwjycgy.com]vwjycgy[/url] [link=http://ttedxozbnwf.com]ttedxozbnwf[/link]


1 

Skriv en kommentar

Spørg - del - blog................
FuldkommenKorn | CVR: 32029833 | Haregade 9, 3720 Åkirkeby  | Tlf.: 21819796 | fuldkommenkorn@gmail.com