Her på siden finder du vores nyhedsarkiv, som ikke længere bliver holdt vedlige. Følg os i stedet på Facebook

Tid til træning 6: Ferietræning

Skrevet af Gorm Eriksen
23-07-2010

Er just hjemkommet fra en Interrail ferie med 3 unger og kæreste. Tre uger med rygsæk rundt i Europa. Familien startede i Østrig og ud over selvfølgelig at nyde omgivelser, pool, solen, god mad og hvad ferie nu kræver – er det altid essentielt at finde tid til bevægelse.

Zillertall som er et utroligt sportsligt område i Østrig, havde et MTB-race som var velarrangeret af turistorganisationen. Familien og jeg havde besluttet at se helårsgletsjeren Hintertux, og jeg spottede hurtigt på lokale turistinformation at der var et løb 3 dage efter vi ankom. Løbet var 55,5 km, 3282 lodrette højdemeter og en sluttelig stigning på 23%, og målområdet var direkte i bunden af helårsgletsjeren, som var familiens destination. Familien ville tage liften og jeg ville forcere de 2 bjerge på cykel og mødes på toppen.

Ungerne venter

Min søn Gustav venter på toppen.

Lejede en fin full-suspension CUBE cykel, tilmeldte løbet, købte et par cykelsko. Hjemmefra havde jeg næppe lige planlagt at jeg skulle køre cykelløb, men hvordan kan man næsten bedre opleve denne natur, end på en veldesignet rute i landskabet.

23 procent stigning

Afsluttende stigning på 23%

4 timer og 35 minutter rakte til en 7 plads. Det var mit første løb i ægte højder, og en stor fornøjelse. Igennem flere år har jeg på rejser altid når jeg ankom til et område lige forhørt mig om lokale sportsarrangementer, og det er altid en stor oplevelse både for medrejsende og mig at deltage.

 


Kategori: Gorm Eriksen

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til dette indlæg

Skriv en kommentar