|
|
|
Frivillighed styrker velfærden i Vejle. Lad os udbygge det.Skrevet af Alis Sindbjerg Hemmingsen, kandidat til byrådsvalget i 2013 11-08-2013 07:51 Bragt i Vejle Amts Folkeblad fredag den 9. august 2013
I Liberal Alliance holder vi af velfærdssamfundet men ønsker mere frihed og mindre stat. Samtidig ønsker vi os en mere effektiv offentlig sektor og mindre bureaukrati. Derfor ønsker vi at værne om og udbygge det frivillige arbejde, i stedet for at kvæle det i bureaukrati og indblanding fra statens side. Vi ønsker at give de frivillige plads og rum til at give ægte omsorg, medmenneskelighed og næstekærlighed – helt frivilligt.
Vi finder det vigtigt at den enkelte har friheden til at indrette tilværelsen efter eget hoved. Vi tror på det gode i mennesket og tror på at vi kan fremme det gode ved at give friheden tilbage til den enkelte. Vi tror ganske enkelt på at ægte omsorg, medmenneskelighed og næstekærlighed, bedst kommer til udtryk gennem frivilligt arbejde i ethvert regi, det være sig fritidsforeninger, plejehjem, bestyrelser og forældreråd i skoler og institutioner, velgørende organisationer, kirkelige organisationer og menighedsråd for blot at nævne nogle få, men centrale elementer i det frivillige arbejde rundt om i landet.
I Vejle ønsker vi helt konkret at skabe et stort korps af frivillige og belønne de der yder frivilligt arbejde. Vi vil fejre de ihærdige frivillige og bane vejen for flere, bla. ved at de får anerkendelse hvis d Tillykke med jobbet (og et ekstra bureaukratisk led)07-08-2013 12:12
Bragt i Vejle Amts Folkeblad i April måned
Det er Vejle byråd jeg gerne vil vælges til. Her vil jeg gerne være med til at slå på tromme for at iværksættere og virksomheder følger sig budt velkommen og hjulpet til vækst. I Folkebladet kunne man den 27. marts læse at Hedensted har ansat en ”erhvervskonsulent” der skal vise vej i den kommunale jungle. Det har man sådan set også gjort i Vejle kommune – her hedder det blot en ”guide”. For mig at se er det blot et fordyrende og bureaukratisk ekstra led som den erhvervsdrivende skal igennem.
På den korte bane lyder det attraktivt at man har en kommune med en guide eller erhvervsleder der så kan oprette projekter internt i organisationen til at løse den enkelte virksomheds problemstillinger. Men det gør jo ikke kommunen mere effektiv. Jeg vil hellere arbejde for at processerne fungerer og at man ledelses- og kommunikationsmæssigt løser de udfordringer der måtte være her og nu.
Og dem er der så rigeligt af i Vejle kommune. Med en dækningsafgift der ligger blandt de højeste i landet og et erhvervsklima der mildest talt er frosset fast er der brug for et rigtigt liberalt parti bag roret. Et parti der gradvist ønsker at fjerne dækningsafgiften, ønsker mere vækst, mere frihed til den enkelte og en mere effektiv kommune.
&nb Folkemøde eller borgmesterens møde?Skrevet af Alis Sindbjerg Hemmingsen, kandidat til byrådsvalget i 2013 07-08-2013 12:05
Bragt i Vejle Amts Folkeblad (debatsiderne) den 13. juni:
Den 17. Juni afholder Vejle Kommune, med Arne Sigtenbjerggaard i spidsen, et folkemøde i Vingsted Hotel og Konferencecenter. Umiddelbart tænker man jo at det lyder som et godt initiativ og her får borgerne virkelighed mulighed for at komme til orde i forhold til kommuneplanen.
Desværre bliver man lidt overrasket når man ser agendaen. Den er spækket med underholdning af alle mulige slags og giver, på trods af at det varer i næsten 4 timer, kun mulighed for at debattere i sølle 40 minutter. Fra en sal.
Jeg synes ikke at agendaen er tilrettelagt så den inddrager borgeren i debatten. Agendaen synes at være tilrettelagt således at den giver borgmesteren en mulighed for at sige at der blev holdt et møde og herudover giver det ham en mulighed for at fyre en masse af borgernes penge af på underholdning. Det er vel ikke fordi at man ønsker at blive underholdt at man møder op til et folkemøde men fordi man ønsker indflydelse?
Det ville klæde borgmesteren at begynde at forholde sig kritisk til de arrangementer som embedsværket får stablet på benene og stille krav om at borgerne bliver inddraget og ikke underholdt. 7 grunde til at jeg er medlem af Liberal AllianceSkrevet af Alis Sindbjerg Hemmingsen, kandidat til byrådsvalget i 2013 07-08-2013 11:50 
1) I Liberal Alliance kæmper man for den personlige frihed
Partiet kæmper for den personlige frihed. Danmark har i høj grad brug for et parti, som vil give borgerne ansvaret tilbage. Jeg vil gerne selv bestemme over mit liv – og det giver Liberal Alliance mig lov til.
Smålighed, ensretning og ligemageri er det modsatte af liberalt frisind. Den speedprintende lovmaskine søger hver dag at knægte netop friheden, frisindet og det personlige ansvar. Hvis vi ikke bliver ved med at råbe op om det, vil udviklingen fortsætte og fortsætte i det uendelige, indtil vi alle er blevet perfekte, sunde, gennemregulerede og frem for alt fuldstændig ens borgere, som kun lever for at opfylde statens mål.
2) Liberal Alliance ønsker at initiativet skal tilbage til den enkelte borger I Liberal Alliance kæmper man for at få initiativet tilbage til den enkelte borger. Dette sker kun ved større personlig frihed, mindre offentligt bureaukrati, mindre skat og bedre rammer for vækst i den private sektor. Kun på den måde får vi alle lov til at "stå på tæer" og blive det allerbedste, vi kan – til gavn for os selv og vores fælles fremtid.
3) Liberal Alliance er reform orienterede Hvis vi vil overleve som en fri og velstående nation, er det nødvendigt med en modernisering af det danske samfund. I Liberal Alliance er det et politisk må At være liberal handler også om friheden til at leve det liv man ønsker06-08-2013 12:32  Politik, og det at være liberal, handler om meget andet end idelogiske standpunkter. Det handler også om at kunne leve det liv man ønsker. Preben, som lider af medfødt muskelsvind, er et rigtig godt eksempel på at man ikke skal sætte begrænsninger for hvad man kan, skal, bør osv. Følg ham på hans rejse til Skagen på denne blog.
Og husk at støtte alle hans fine sponsorer! Godt gået so far Preben.
Hvis du sætter din stemme på Liberal Alliance lover vi at…Skrevet af Byrådskandidat Vejle Byråd Alis Sindbjerg Hemmingsen 25-07-2013 22:23 Vi hver dag bliver drevet af ønsket om at skabe en mere effektiv kommune. En kommune med færre regler og større frihedsgrader for både ansatte, borgere og erhvervslivet. Til gavn for den enkeltes frie valg.
Vi vil fastholde serviceniveauet, men det skal være i samarbejde med borgerne og erhvervslivet, at vi gør serviceniveauet vedrørende og mere effektivt.
Vi ønsker at samarbejde bredt i byrådet og sætter vores tydelige præg på den liberale, teknologiske og internationale udvikling af kommunen. Vi er et nødvendigt parti, der stiller de skarpe spørgsmål og kræver handling og opfølgning, når det gælder kerneområderne.
Vi lader ikke ideologien spænde ben for vigtige indsatser. Vi møder borgerne i øjenhøjde, og er åben for dialog og input, også mellem valgene. Når alle opgaverne er løst, sætter vi skatten ned. Visioner for Vejle - er de ambitiøse nok?Skrevet af Byrådskandidat Vejle Byråd Alis Sindbjerg Hemmingsen 25-07-2013 22:11 Jeg har en vision for hvordan Vejle ser ud i 2020. Synes du den kan blive mere ambitiøs?
I 2020 er Vejle kendetegnet ved:
En kommune med 130.000 borgere, hvor borgerne og erhvervslivet har brugt deres frie valg og initiativ til at skabe deres eget fundament for et godt, meningsfuldt og sundt liv. En kommune, hvor alle gennem initiativ, virkelyst og innovation har mulighed for både trivsel og at nå den enkeltes potentiale. En kommune, hvor det at udøve frivillighed og godt naboskab er en naturlig del af borgerens hverdag.
En kommune der…
• …er den foretrukne by for tilflyttere i Trekantsområdet
• …har et bredt udvalg af skoler og børnehaver, der tilgodeser forskellige læringsbehov og intelligenser
• …er et godt sted at være pensionist, både for aktive og passive
• …ligger i top 10 i Danmark, når det gælder erhvervsvenlighed og dermed også service
• …har en international tiltrækningskraft af både medarbejdere, tilflyttere, turister og virksomheder
• har fokuseret på OPP (Offentligt Privat Samarbejde) og derigennem skabt nye bæredygtige løsninger
• …ligger i top 10 i Danmark over kommuner med mest effektiv outsourcing og udbud af offentlige opgaver
• …tiltrækker flest internationale investorer Vejles store udfordringerSkrevet af Alis Sindbjerg Hemmingsen, kandidat til Vejle byråd 2013 23-07-2013 14:46 Kender du omfanget af Vejles udfordringer? Det gør vi. Det kan blive meget bedre. Derfor er der brug for et parti som Liberal Alliance i Vejle byråd. Et parti der kan være med til at skabe de nødvendige forandringer så vi kan udbygge vores velfærds samfund.
- Dækningsafgiften (erhvervsskatten) ligger på 8,5 promille og er blandt de højeste i landet (Kilde: Dansk Byggeri 2012)
- Vi har mistet 7,9% af arbejdspladserne fra 2009 til 2011 (Kilde: Region Syddanmark og Danmarks Statistik)
- Vi ligger på en 51. plads, når det drejer sig om sagsbehandling indenfor sygedagpenge, miljø og byggesager (Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
- Når det gælder evnen til at outsource ligger vi på en 77. Plads (Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
- Den generelle erhvervsvenlighed ligger på en 59. Plads (Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
- Når det gælder kommunens image, evnen til at tiltrække borgere og virksomheder, ligger vi på en 27. Plads (Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
- Ser vi på de kommunale rammevilkår (samlede skatter og afgifter), ligger vi på en 50. plads(Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
- Når det gælder adgang til børnepasning og folkeskoler, ligger vi på en 59. plads(Kilde: Dansk Industr
Deprimeret eller håb forude? Mere faglighed i Vejles skolerSkrevet af Alis Sindbjerg Hemmingsen 2 Kommentarer 12-05-2013 21:41  Jeg glæder mig til i morgen. Der kommer det 4. afsnit af dokumentaren hvor danske og kinesiske elever dyster mod hinanden. Fik du ikke set den - så tjek den ud her. Jeg har endnu tilgode at have børn i skolealderen, men derfor har jeg dog alligevel et håb. Et håb om at vi dog trods alt får vist kineserne hvad vi duer til. Det har mildest talt været deprimerende at følge de danske elever og deres lærere og deres niveau i den internationale konkurrence.
Hvad kan der gøres?
Jeg tror det vigtigste for mig er, at der kommer meget mere faglighed i folkeskolen - og at vi får øget den enkelte skoles frihed. Vi har faktisk rigtig mange dygtige lærere i Vejle og i Danmark generelt - de får bare ikke altid lov til at udfolde deres faglighed, fordi papirarbejdet har taget overhånd.
Vi skal give skolerne plads til at undervise på den måde, som de nu finder bedst. Så vil forældrenes forskellige ønsker og behov blive tilgodeset, og nye og effektive måder at undervise på vil blive udviklet. Vi skal lære af de bedste lærere, de bedste ledere og de bedste skoler, og det kan vi kun, hvis de får lov til at udfolde sig. Så får vi også de dygtigste skolebørn.
Jeg og Liberal Alliance er imod den tvungne heldagsskole. Børn har brug for et frirum i hverdagen - nogle timer, hvor de selv og deres foræ Hurra for ferieafløserne!Skrevet af Alis Sindbjerg Hemmingsen 04-05-2013 00:03 Gennem de sidste 5-6 år har det været umuligt for Danmarks største slagteri, Danish Crown I Horsens at skaffe danske ferieafløsere trods jobopslag og kontakt til fagforeningen og jobcenteret.
I år er det anderledes. 75 ledige skal på kursus og de første ferieafløsere er begyndt på job der i de foregående år har været besat med vikarer fra Østeuropa. Man forventer at hver tredje bliver fastansat. Og hvorfor hurra for det? Fordi dagpengereformen begynder at virke.
Danmark er en af de mest økonomisk lige samfund i verden. Få har for meget og færre for lidt. Og som politiker ønsker jeg at det skal blive sådan. Det er et faktum at vi danske forbrugere er ansvarlige for hovedparten af de forsvundne arbejdspladser. Vi har selv været med i ”køb billigere bølgen” og har dermed skubbet produktionsvirksomheder ud af landet der var for dyre.
På trods af det så har vi en ledighed der er meget lav. Problemet opstår når mindre attraktive jobs skal besættes. Her foretrækker nogle ledigheden fordi forskellen mellem det at have et arbejde og at være ledig er relativt lille. Vi skal derfor have endnu flere reformer a la dagpenge reformen så vi sikrer konkurrence evnen og får flere ferieafløsere.
Endnu engang: Hurra for ferieafløserne!
Vil du lære mig bedre at kende? Så <
1
2
3
4
5
>
|
|
|
|
|