Nye indlæg

Vejles store udfordringer

Skrevet af Alis Sindbjerg Hemmingsen, kandidat til Vejle byråd 2013
23-07-2013 14:46

Isbjerge bliver mindre hvis man ikke gør nogetKender du omfanget af Vejles udfordringer? Det gør vi. Det kan blive meget bedre. Derfor er der brug for et parti som Liberal Alliance i Vejle byråd. Et parti der kan være med til at skabe de nødvendige forandringer så vi kan udbygge vores velfærds samfund.

  • Dækningsafgiften (erhvervsskatten) ligger på 8,5 promille og er blandt de højeste i landet (Kilde: Dansk Byggeri 2012)
  • Vi har mistet 7,9% af arbejdspladserne fra 2009 til 2011 (Kilde: Region Syddanmark og Danmarks Statistik)
  • Vi ligger på en 51. plads, når det drejer sig om sagsbehandling indenfor sygedagpenge, miljø og byggesager (Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
  • Når det gælder evnen til at outsource ligger vi på en 77. Plads (Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
  • Den generelle erhvervsvenlighed ligger på en 59. Plads (Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
  • Når det gælder kommunens image, evnen til at tiltrække borgere og virksomheder, ligger vi på en 27. Plads (Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
  • Ser vi på de kommunale rammevilkår (samlede skatter og afgifter), ligger vi på en 50. plads(Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
  • Når det gælder adgang til børnepasning og folkeskoler, ligger vi på en 59. plads(Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
  • Kommunen er blevet dårligere til at kommunikere med virksomhederne. Her ligger vi også på en 59. Plads. (Kilde: Dansk Industris Erhvervsklimaundersøgelse 2012)
  • I undervisningseffekt ligger Vejle Kommune på en 56. plads ud af 98 kommuner i skoleåret 2011-12 (Kilde: CEPOS Analyse februar 2012)
  • Halvdelen af de virksomheder, der henvender sig til teknisk forvaltning i miljøspørgsmål, får ikke den sagsbehandling som de havde forventet (Kilde Analyse af Trekantsområdet Danmarks erhvervsklima 2012, Dansk Erhvervsfremme)
  • 1/3 af de virksomheder, der henvender sig til teknisk forvaltning i forbindelse med byggesager, får ikke den sagsbehandling, de havde forventet (Kilde Analyse af Trekantsområdet Danmarks erhvervsklima 2012, Dansk Erhvervsfremme)

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til dette indlæg

Skriv en kommentar

Peter Georg Harboe  | Tlf.: 87551930 | pgh1958@gmail.com