Både WHO og Gallup har for nyligt gennemført både lokale og internationale analyser af både børn og voksnes tv tid. En gennemsnitlig voksen bruger i Danmark 3 timer og 22 minutter om dagen på at se tv. (Gallup, 2009).
Svarende til 23½ time om ugen eller mere end 1200 timer om året foran fjernsynet. Til sammenligning bruger ungdomseliten i Dansk Cykel Union maksimalt 800 timer årligt på at cykle. Der er her tale om unge ambitiøse cykelryttere som vil gøre sig gældende internationalt. Selv de færreste IRONMAN triatleter bruger mere end 1000 timer om året på deres træning.

Langt de fleste uger i de sidste 5 år har jeg ikke brugt mere end 6 timer om ugen. Ca. 1 time dagligt 6 dage om ugen. Trampolin, løb, cykling til og fra arbejde, rulleskøjter, fitnesscenter, spinning, mountainbike, svømning, kajak, gå-ture. Det er rigeligt til at vedligeholde grundformen og jeg kan løbe maraton på ca. 3 timer uden forberedelse. Optimal sundhed tror jeg personligt ikke opnås ved at træne mere end 5 timer om ugen. Men der skal til gengæld trænes intensivt og vedholdende hver uge.
”Hvorfor træner atleterne fra ProAdventure så mere end 5 timer om ugen, når det ikke er sundt?”
Fordi Adventure Racing på det niveau vi kører ikke er sundt i ordets egentlige forstand. Vi elsker eventyr og sport.
Prøv at skifte 25% (5 timer) af tv-tiden ud med sport.
Kommentarer
Der er ingen kommentarer til dette indlæg