Lørdag morgen, tre morgenfriske møgunger med gang i Nintendo, XBOX, Disney Sjov og morgenboller. Veldigt overgearede efter de lige har konsumeret resterne af deres fredagsguf, og faren skal som sædvanlig lige have klaret lidt motion.
Efter kæresten af flere omgange har taget godt fra, især sidste weekend i forbindelse med mit jernmandsprojekt – var det nok ikke velset at stikke af alene. Så valget var mit; ingen træning eller træning med børn – og selvfølgelig skal ungerne med.

Frederik i løbetræk for at øge tempoet.
Spillecomputere blev slukket og ungerne blev tvunget i deres løbesko. 5 km løb fordelt på 3 km opvarmning og 1 km kapløb og 1 km hjemløb. Efter de 4 km., fik de lov at lege i træningsstativet mens jeg fik klaret styrketræningen. Der er placeret flere træningsstativer rundtomkring i både Roskilde og København, som er de 2 områder hvor jeg typisk bevæger mig med børn.

Gustav leger i træningsstativet mens jeg klarer det sidste træning.
Vinderen på 1. km sprint var Frederik på 7 år, nr. 2 var lillebror Gulliver på 5 år og sidst kom Gustav på 7 år ind – noget misfornøjet over at have valgt sandaler til dagens træningspas.
Tving dem ud i det - gør det til en leg eller konkurrence og deltag aktivt. Børn gør det de ser, ikke det de får besked på.
Kommentarer
Der er ingen kommentarer til dette indlæg