|
|
|
Fortsat udvikling af sponsornetværket05-12-2013 Dansbo Entreprise A/S er ny sølvsponsor i 2014 
Virksomheden Dansbo Entreprise A/S har indgået en aftale med Riwal Cycling Team og er i 2014 med som sølvsponsor. For Claus Dansbo, der ejer og driver Dansbo Entreprise A/S sammen med sin bror Brian, er der flere grunde til, at de har indgået dette sponsorat.
- Vi er interesserede i cykling og cykelsporten generelt. Desuden har vi gennem mange år haft et godt samarbejde med Riwal, der nu har engageret sig yderligere i teamet. Herigennem er vi blevet introduceret til holdet og konceptet bag, som vi synes er rigtig spændende. Det er nyt for os at engagere os i cykling, men vi ser muligheder i det netværk af virksomheder, der ligesom os støtter Riwal Cycling Team. Gennem netværket håber vi at kunne skabe nye relationer og gerne udbrede kendskabet til vores virksomhed, forklarer Claus Dansbo.
Dansbo Entreprise AS/ blev grundlagt i 1991 i Odense af Svend Aage Dansbo. I 2001 overtog sønnerne Brian og Claus virksomheden, der i dag tæller cirka 30 medarbejdere indenfor fagene murer, tømrer, beton, kloak og maler. Dansbo Entreprise A/S er en sympatisk samarbejdspartner, der sætter pris på nærhed til kunderne og projekterne, der bl.a. tæller alle former for renoveringsopgaver samt om- og tilbygninger. Ny sølvsponsor på plads05-12-2013 ReadSoft sponsorerer Riwal Cycling Team i 2014
Endnu en sponsor er på plads for Riwal Cycling Team i 2014; netværket udvides nu med ReadSoft, der har indgået aftale om et sølvsponsorat.
For Jesper Rasmussen, der er adm. direktør for ReadSoft i Danmark, er det nyt og spændende at begive sig ind i cykelverdenen – og han glæder sig til samarbejdet: - Egentlig er mit kendskab til cykelløb ikke særlig stort. Som så mange andre er jeg tv-kiggeren, der følger med i Tour de France fra sofaen. Jeg beundrer dog hold og rytteres hårde flid for at skabe resultater. Jeg godt lide tanken om at være en del af et etableret team, der dog lige ligger under de bedste. Riwal Cycling Team er i udfordrerens rolle, og det synes jeg er spændende. Derudover kan vi lide konceptet omkring holdet, hvor bl.a. en erhvervsklub vægter højt. Netværk, forretningsmuligheder og nye relationer er også vigtigt for os i forbindelse med denne aftale, fortæller Jesper Rasmussen.
ReadSoft udvikler software, der automatiserer manuelle arbejdsgange, for eksempel i forbindelse med dokument- og fakturahåndtering. ReadSoft blev grundlagt i Sverige i 1991, og virksomhedens løsninger har haft fremgang siden starten og bidrager i dag til store tids- og omkostningsbesparelser for 8.500 virksomheder globalt. ReadSoft har været repræsenteret i Danmark i 18 år, hvor virksom Ny sponsoraftale i hus29-11-2013 Johansen Biler er guldsponsor i 2014
Når 2014-sæsonen skydes i gang er endnu en sponsor på plads for Riwal Cycling Team. Det er Johansen Biler A/S, der har lavet et guldsponsorat sammen med Mekonomen, som de indkøber reservedele fra. Johansen Biler er kendt med holdet, da de i 2013 havde et mindre sponsorat på holdets forplejningsposer.
For Palle Søderholm, der ejer Johansen Biler sammen med sin bror, var det naturligt at indgå en sponsoraftale. - Cykling er blevet en meget udbredt sport – det er en sport for alle, og der er efterhånden rigtig mange, der cykler. Heriblandt nogle af os i virksomheden. Derfor har vi en naturlig interesse for cykling. Derudover vil vi gerne profilere vores virksomhed og autobranchen gennem andet end motorsport, som ellers ofte er brugt, fortæller Palle Søderholm.
Johansen Biler A/S er beliggende i Odense N, hvor virksomheden har haft til huse i over 60 år. Johansen Biler køber reservedele ind via Mekonomen – Skandinaviens største autogrossist –så både pris og kvalitet hænger sammen. Hos Johansen Biler kan du forvente kvalitetsarbejde til en yderst konkurrencedygtig pris. Ny sponsoraftale på plads22-11-2013 Mekonomen er ny guldsponsor
I 2014 vil Mekonomen være at finde blandt Riwal Cycling Teams sponsorer. Mekonomen er ny guldsponsor for holdet, der fortsat udvider sponsornetværket.
Mekonomen er Nordens førende specialevirksomhed indenfor værktøj og autoreservedele med 67.000 varenumre til 9.000 bilmodeller fra sine centrallagre, men mulighed for levering af yderligere 500.000 varenumre. Mekonomen har et tæt netværk med 400 afdelinger i Norden med hver sit betydelig reservedelslager.
I 1999 blev virksomheden etableret i Norge, og konceptet Mekonomen Bilværkted blev lanceret i Sverige. Tre år senere blev Danmarks ledende autoreservedelsvirksomhed ”Østergaard/Dansk Auto Materiel” integreret i Mekonomen. Mekonomen findes i både Sverige, Norge, Finland og Danmark. Endnu en sponsor forlænger aftale22-11-2013 Track One fortsætter som sponsor i 2014
Reklame- og skiltevirksomheden Track One er fortsat med som sponsor for Riwal Cycling Team i 2014. Til den nye sæson er sponsoraftalen udvidet, så Track Ones logo både vil være at finde på rytternes tøj og på teamets biler.
Lars Overby, der ejer Track One sammen med Steffen Krapalis, er glad for aftalen med Riwal Cycling Team og ser frem til en ny sæson som sponsor. - Cykelholdet er et meget spændende projekt, som vi gerne vil være en del af. Holdet er baseret på Fyn, men det rækker ud over hele Danmark, og det synes vi er rigtig interessant. Netværket af virksomheder omkring cykelholdet er meget vigtigt for os. Sponsornetværket giver os gode indgangsvinkler til at møde spændende virksomheder fra hele Danmark og lære dem at kende – og måske finde nye samarbejdspartnere herigennem. Derudover giver sponsoraftalen os god synlighed og er med til at brande vores virksomhed, forklarer Lars Overby.
Track One, med base i Odense, er en reklame- og skiltevirksomhed som gennem mange år har udviklet alle former for reklameprodukter. Track One kan lave alle opgaver fra store landsdækkende kampagner til mindre lokale opgaver – alt lige fra autoreklamer over facadeskilte og messesystemer. Track One har deres egen produktion og det nyeste udstyr, og de kan derfor tilbyde deres kunder de bedste produkter. Hø Ny cykelsponsor til Riwal Cycling Team15-11-2013 Cannondale leverer cykler til Riwal Cycling Team de næste to år
Når rytterne på Riwal Cycling Team triller ud på vejene fra årsskiftet er det på Cannondale-cykler. Cannondale har nemlig indgået en aftale med holdet om at sponsorere cykler i 2014 og 2015. Klaus Nielsen fra Cannondale, fortæller om cyklerne, som rytterne nu skal køre resultater hjem på:
- Vi mener, at vi tilbyder et af verdens bedste brands – og Cannondale er da også det mest foretrukne mærke i cykelsporten. Vi har de bedste cykler. Bl.a. er vores cykler de letteste, de stiveste og mest komfortable
Foruden sponseringen af cykler, ser Klaus Nielsen frem til samarbejdet med Riwal Cycling Team. - Denne aftale vil være med til at promovere vores produkter centralt i Skandinavien. Her ser vi Riwal Cycling Team som det bedste hold til at gøre det. Det er første gang i nogle år, at vi er engageret i Danmark, da vi ellers har satset på vores eget ProTour-hold. Men med Riwal Cycling Team ser vi en rigtig god mulighed for eksponering, fortæller Klaus Nielsen.
Cykelmærket Cannondale blev grundlagt i 1971 i USA, og i dag findes mærket over hele verden ligesom cyklerne sælges globalt. Cannondale har siden startet præget både landevejscykling, mountain bike og cykelcross og har i dag professionelle teams indenfor disse felter. Cannondale har bl.a. deres eget ProTour team, Ny leverandør af cykeldele til Riwal Cycling Team15-11-2013 Cycle Service Nordic er ny leverandør af cykeldele
Riwal Cycling Team har indgået en sponsoraftale med Cycle Service Nordic om levering af cykeldele i 2014 og 2015. Marketingchef Jannie Thomsen fra Cycle Service Nordic er glad for det nye samarbejde med Riwal Cycling Team. Hun forklarer:
- Som virksomhed har vi en lang tradition for at støtte cykelsporten, både via sponsorater men også som mekanikerservice på mountainbikeløb. Flere af vores ansatte cykler selv og de kører både landevej, mtb, cykelcross, downhill og et par stykker flirter endda lidt med triathlon. Vi har derfor en bred viden om sporten på to hjul, hvilket sætter os i stand til at svare på langt de fleste tekniske spørgsmål uanset hvilken type cykel, vores grej sidder på. Derfor vil vi også kunne tilføre Riwal Cycling Team værdi, og samtidig får vi mulighed for at eksponere vores virksomhed og vores produkter.
Cycle Service Nordic ApS er en familieejet virksomhed grundlagt i 1985. Cycle Service Nordic er nordisk distributør af cykelkomponenter fra SRAM og det nordiske SRAM DSD center (Dealer Service Direct). Virksomheden er repræsenteret med kontorer i Danmark, Norge og Finland. Cycle Service Nordics primære leverandør er SRAM, som forsyner cykelbranchen over hele verden med et bredt sortiment af kvalitetsprodukter indenfor urban, mountainbike og race som indvendig Cykel-X-perten indgår sponsoraftale08-11-2013 Cykel-X-perten er ny sølvsponsor i 2014
Sponsorkredsen omkring Riwal Cycling Team bliver stadig større; Cykel-X-perten har nu indgået et samarbejde med holdet og er med som sølvsponsor i 2014. Ole Andersen, der er indehaver af Cykel-X-pertens butik i Odense, fortæller om samarbejdet:
- Vi kan se mange gode tiltag hos Riwal Cycling Team, som vi meget gerne vil støtte op om. Bl.a. deres medvirken til det nye juniorhold omkring Cycling Odense, som vi også støtter. Derudover vil vi gerne vise, at vores navn forpligter. Cykel-X-perten er for alle, og vi tilbyder det, vi hedder, nemlig ”xperter” i cykler og tilbehør. Derfor mener vi også, at vi med dedikerede medarbejdere kan råde og vejlede alle kunder på alle niveauer.
En anden væsentlig faktor ved aftalen er det netværk af virksomheder, der støtter teamet. - Vi vil også gerne sprede vores netværk, så vi også kan profilere os andre steder. Derfor glæder vi os til at snakke med holdets andre samarbejdspartnere, slutter Ole Andersen.
Cykel-X-perten har omkring 50 butikker rundt i Danmark og flere er forhåbentlig på vej. Cykel-X-perten tilbyder alle segmenter inden for cykler og tilbehør. Kæden fører nogle af branchens bedste brands – og er således klar til fremtiden.
Guldsponsor forlænger aftale08-11-2013 ENCOMA fortsætter som sponsor i 2014
Virksomheden ENCOMA er fortsat en del af sponsorkredsen omkring Riwal Cycling Team i 2014. Ifølge direktør for ENCOMA Poul Holm er der flere grunde til, at virksomheden har valgt at sponsorere cykelholdet og fortsætte deres guldaftale.
- Først og fremmest synes vi, at cykelholdet er et spændende projekt. Der er god aktivitet omkring holdet, og herigennem håber vi selvfølgelig at kunne opnå noget eksponering. Dertil er det interessant med det netværk af virksomheder, der støtter teamet. Sponsornetværket har et stort fokus og det vil vi også gerne være en del af. Det kan jo være, at nogle ringe i vandet vil kunne sprede sig og flere vil lære om ENCOMA, forklarer Poul Holm.
- Der er god energi omkring holdet og gang i tingene. Der er fart over feltet og masser af dynamik, og det vil vi også gerne signalere ved vores virksomhed, slutter Poul Holm.
ENCOMA har base i Odense og arbejder med virksomhedens egne ord med ”at sætte strøm til dokumenter.” Det vil sige, at ENCOMA hjælper virksomheder med at gøre dokumenter til en integreret del af forretningsprocessen. Super Dæk Service agerer hjælperytter for Riwal Cycling Team31-10-2013 I 2014 vil dæk- og værkstedsvirksomheden Super Dæk Service være blandt det unge, talentfulde cykelhold Riwal Cycling Teams sponsorer. Med et platinsponsorat bakker virksomheden op om den kommende sæson for cykelholdet, som man forventer sig meget af i 2014.
Riwal Cycling Team vil op på den store klinge i 2014, og bakkes op af et bredt felt af sponsorer. Super Dæk Service øjner muligheden for at give holdet lidt ekstra vind i ryggen med et platinsponsorat – et sponsorat som ifølge marketingdirektør Jesper Sørensen har gensidig nytteværdi for både dækspecialisten og cykelholdet:
- Vi støtter holdet, fordi vi kan se, at de er dygtige til at udvikle talenter, og det er noget, som Super Dæk Service også selv har et stort fokus på. Samtidigt er det også en god måde at profilere os selv på, og skabe et nyt netværk af samarbejdspartnere blandt medsponsorerne og Riwal, som vi allerede har et nært samarbejde med i det daglige, siger Jesper Sørensen.
Dækspecialisten fra Brørup vil være branchens bedste og lægger sig forrest i feltet med en ny strategi, der spreder budskabet om, at Super Dæk Service også er et godt værksted. Denne strategi anføres af den aktuelle reklamefilm ”Alle skal vide”, som på humoristisk vis spreder dette budskab til alle og enhver.
Den nye
<
1
2
3
4
5
6
7
8
>
|
|
|
|
|