God løbeteknik og barfodsløb er ikke nødvendigvis to sider af samme sag...
Med den salgs- og brandingsmæssig fremmarch for minimalistiske løbesko - og særligt "abeskoene, Vibram Fivefingers, er barfodstrenden vel gået de færrestes næse forbi.
Desværre har den isolerede fokus på bare fødder eller sko skarpt optrukket to "fronter", der - måske for princippets skyld - modargumenterer hinanden.
I mine øjne er dette ganske beklageligt, idet fokus bør rettes mod spørgsmålet om den rette løbeteknik, hvadenten dette så sker i løbesko, der tillader en sådan, eller i bare fødder. I den forbindelse er navnlig Danni Abshire, stifter af Newton Running, en ganske væsentlig kilde. Abshire sondrer i sit virke som fortaler af (og træner af) Natural Running-løbeteknikken mellem naturligt løb i en naturlig verden (læs: bare fødder på græs, jord eller sand) og naturligt løb i en unaturlig verden (læs: løb i løbesko, der tillader "barfodsløb" på asfalt og beton). Den interesserede læser kan eventuelt stifte nærmere bekendtskab med Abshires tanker i hans bog, "Natural Running - the simple path to stronger, healthier running", som jeg har anmeldt under "Inspiration", "Sportslitteratur".
I Danmark er vi desværre på ingen måde "up to date", hvad angår den seneste forskning på området. Det er i mine øjne MEGET beklageligt, at de hjemlede løbe- og motionsmagasiner er så lidt "akademiske" i deres tilgang til løbet og løbeteknik.
God fornøjelse - om kom nu ind i kampen, danske løbemagasiner!
Kommentarer
Der er ingen kommentarer til dette indlæg