Hvis du ser på tværs af Liberal Alliances politik vil jeg hævde at vi er det mest familievenlige parti - Her er 6 punkter:
- En familie, der flytter til Vejle skal kunne finde arbejde til enten mor eller far. Vi vil skabe grundlaget for flere arbejdpladser ved at fjerne Jyllands højeste erhvervsskat og bringe erhvervenligheden i Top10
- Familien skal kende skatterne og ikke overraskes med nye gebyrer. Vi vil konkurrenceudsætte kommunens ydelser, så kvalitet og pris altid er i orden.
- Forældre skal kunne vælge mellem forskellige børnehaver og skoler. Vi skal tillade at ledere udvikler deres børnehaven eller skole
- Forældre skal trygt kunne sende deres børn i en skole i Vejle. Vi vil forlange at skolelederen udvikler effekten af undervisningen på skolen.
- Forældre med handicappede børn skal have et samlet forløb ved kommunen og ikke sendes fra afdeling til afdeling. Vi vil reducere de politiske udvalg, så der kun er ét til sociale sager
- Pårørende til ældre skal vide at ledere af hjemmehjælp og plejehjem har kompetence og faglig baggrund til at tage de selvstændige beslutninger, der passer bedst til den enkelte
Vi taler meget om økonomi, konkurrencedygtighed og det gør vi fordi det er kommunens område. Det familievenlige i politikken kommer af en forudsigelig konkurrencedygtig kommune.
Kommentarer
Der er ingen kommentarer til dette indlæg