Vi skal sikre en fortsat udvikling af Vejle midtby
Skrevet af Alis Sindbjerg Hemmingsen, byrådskandidat
03-11-2013 23:05
Som politiker in Spe ligger det mig meget på sinde at komme rundt og lytte til, hvad der rent faktisk foregår.
Vejles detailhandel rummer også det faktum at det med 6-7.000 medarbejdere er Vejle Kommunes største arbejdsplads.
Men Vejle Midtby er også en af de første ting man ser på når man skal flytte til en ny by. Og derfor er det utroligt vigtigt at midtbyen fortsætter den gode udvikling så vi fortsat kan tiltrække nye borgere.
Jeg har derfor haft et møde med City Vejle og er pt. igang med at besøge detailhandels-virksomheder både i Vejle men også i Centerbyerne for at høre hvilke udfordringer de står overfor.
I forbindelse med mit besøg hos City Vejle fik jeg en kopi af rapporten "E-handlens indflydelse på butiksstrukturen i Danmark" og "Analyse af detailhandlen i Vejle Kommune" - rapporter der giver et rigtigt godt indblik i hvilke udfordringer vi rent faktisk kan forvente.
Når man taler med City Vejle, som jo er talerør for rigtig mange detailhandels-virksomheder, er deres største udfordringer:
1. At gøre Nørretorv mere tilgængeligt og brugbart
2. At styrke sammenhængskraften i midtbyen
3. At gøre skilteregulativet mere operationelt anvendeligt.
Det er klart at vi som politikere i samarbejde med City Vejle skal være med til at løse disse udfordringer.
Hvis jeg skal konvertere udfordringerne til visionære tanker så tænker jeg at vi som politikere også skal:
- Sikre at Vejle Midtby udvikler sig internationalt, vi skal være bedre til at tiltrække flere turister og bør i højere grad samarbejde med Billund for at trække på deres "guldæg". Billund har ikke butikker, det har vi.
- I rapporterne kan man læse at "shopping indeholder et socialt element, som er med til at skabe et behov for fysiske butikker. I fremtiden vil forbrugerne dog stille højere krav til shoppingmiljøet". Der vil således stadigvæk være et behov for og en efterspørgsel efter attraktive butiksejendomme og der vil være et behov for nybyggeri - det skal vi stadigvæk sikre sker.
- Forbrugerne forventer at blive underholdt: Hvordan kan vi i Vejle Kommune få skabt flere "oplevelser" i samarbejde med detailhandlen?
- Shoppingcentrene vil blive et mødested og der vil man i fremtiden kunne finde alle former for servicefunktioner - vi skal sikre at planloven ikke spænder ben for denne type udvikling
- Udviklingen vil også betyde at forbrugerne ikke vil skelne mellem om varen er købt på nettet eller i en fysisk butik. Derfor vil man enten se butikker i et stort format eller meget små butikker. Hvordan kan vi tænke dette ind i planlægningen af vores midtby?
Kommentarer
- #1
Pamela 26-09-2014 21:11 The last one is particularly dicirnseotcng! I don't know what to not like about it first! The sheerness? The lace detailing? Or the fact that he's serious about the look? One of the worst I've seen to date for sure! http://vzbmhxx.com [url=http://gvhevv.com]gvhevv[/url] [link=http://tqfzuxzcd.com]tqfzuxzcd[/link]
- #2
Classique 22-09-2014 21:42 Kom bare Anne, jeg gi r en kop kaffe.Hanne, det er nemlig lige hvad det er, Noro, men som du kan se er det veliirkg kun sme5rester der er tale om. men en Noro-rest kan man vel altid bruge ;-)
1