Nye tal: Vejle i stagnation. Det kan gøres bedre

12-10-2013 13:07
Vejles Vækstbarometer er udkommet for dette kvartal fra Vejle Kommune med nye tal.
Vejle vækst
Vækstbarometeret viser at Vejle er i fortsat stagnation i forhold til nabokommunerne.
 
Embedsmændene støtter loyalt den siddende borgmester i tolkningen af tallene og de benytter frasen "spirende vækst" mange gange i denne udgivelse.
Tallene viser desværre at Vejle udvikler sig langsommere end nabokommunerne - Vejle stagnerer.
 
Antallet af arbejdspladser faldt i Vejle fra 2011 til 2012,  mens tallet steg i Kolding og holder status quo i Horsens. 
I kommentarerne fortæller embedsmændene, at der er kommet flere IT-arbejdspladser, - så vidt jeg kan se i statistikken omkring 60 nye arbejdspladser - men samlet opvejes tabet af arbejdspladser ikke - der er stagnation i Vejle Kommune.
 
Bosætningen stiger mere i Horsens og i Aarhus end i Vejle. Vejle tiltrækker flere, der flytter til Østjylland fra den anden side af den jyske højderyg. Men i konkurrence med Horsen sakker Vejle bagud. Så der er noget med attraktiviteten i Vejle Kommune.
 
Antallet af overnatninger på hotellerne er faldet med 4.000 eller 5%. fra 1. kvartal 2012 til 1. kvartal 2013 . 
Embedsmændene dykker ned i tallene og finder, at der er flere overnatninger blandt forretningsfolk og at dette giver mere omsætning end fra familieovernatninger. Og det kan være korrekt - men turisterhvervet er et vigtigt erhverv for Vejle Kommune - vi kan ikke tåle at miste overnatninger for der er gode arbejdspladser til mange.
 
Når Vejle stagnerer bør man ændre politik; vi skal have erhvervsvenligheden i top og vi skal have fjernet den højeste erhvervsskat i Jylland, så arbejdspladserne flytter til Vejle. Vi skal også forbedre undervisningseffekten på skolerne, så familierne rykker til Vejle.

Kategori: Peter G. Harboe

Kommentarer

Der er ingen kommentarer til dette indlæg

Skriv en kommentar

Peter Georg Harboe  | Tlf.: 87551930 | pgh1958@gmail.com