Korsbakken

Stamtavle og fakta Freja

Freja er født 22.05.2004 hos Kurt og Anne Marie, Kennel Shaggy Tollers.
 
DKK-reg.nr.11380/2004
 
 
 
 
 
 
 
 
Stamtavle
 




Far


Littleriver's Bluenose Sailor
01673/2001 H:B A:0
R/Hva

Farfar


Littleriver's Dexter
CKC HE498610

Littleriver's Blaze Of Glory
CKC FW395782

Littleriver's Molly 2nd
CKC FC331791

Farmor

CACH
Jess Of Littleriver
CKC CN217475

Littleriver's Cassey
CKC XW911115

Toots Of Littleriver
CKC UC645420

Mor


Mille
04767/2000 A:0
R/Hva

Morfar

FICH EECH DKCH
Rödrävens Mic
FIN 21931/96 H:B

Westerlea's Rödräv Of Drögsta
S 47386/93 H:B

Drögstas Cat-Ri-Ona
S 66722/90 H:B

Mormor


Shaggy Toller's Helpful Hilda
22561/97 H:B
R/Hva

Dienesmindes Odin
17863/90 H:B

Ardunacres Diplomat
01366/92 H:B

 
Sundhed
Freja blev sterilliseret i november 2010 efter et mindre uheld mellem hende og Aslan. Forinden havde vi snakket om, at vi ville have det gjort, fordi vi ikke havde planer om endnu et kuld hvalpe og ikke mindst fordi vi var trætte af, at Aslan var træningsmæssigt uden for pædagogisk rækkevidde i de 3 uger, hun var i løbetid. Freja har vi ikke mærket alverden forandring på, men det er meget mærkbart på Aslan.

Hofter: A / B
 
Højde: 50 cm
 
Vægt: 24 kg (vægten er lidt til den gode side og forsøger konstant at blive nedbragt, indtil Jeppe siger, at nu synes han, at hun er ved at blive for tynd og så har har hun alene tabt et par 100 g)

 
Farve: rød med 4 hvide poter, hvid blis/snude samt hvidt på brystet

PRA: A
 
Øjenlysning: påvist distichiasis / ektopiske cilier
 
Distichiasis er betegnelsen for overtallige øjenhår. Distichiasis kan optræde på både det øvre og det nedre øjelåg, og der kan være få eller mange hår. Hårene udgår fra kanten af øjelåget og kan derved komme i kontakt med hornhinden med mere eller mindre alvorlige gener til følge.
 
Symptomer:
  • Disse hår kan være bløde og lange eller korte og stive, hvor sidstnævnte kan give anledning til symptomer.
  • Tåreflåd er det hyppigste symptom, fordi hårene irriterer øjet.
  • Kløe ved øjnene.
  • Øjets bindehinde bliver rød og hævet.
  • Lysskyhed og sammenknibning af øjenlågene er et udtryk for, at hunden har ondt i øjet.
  • Et sår i hornhinden kan skyldes et distichiasishår.
Hvis distichiasishårene giver anledning til irritation, så anbefales det at fjerne dem. Hårene fjernes med patienten under fuld bedøvelse. Hvert enkelt hårsæk ødelægges med elektrolyse, så genvækst ikke forekommer. Dog kan der være enkelte hår som "overlever", enten fordi de på operationstidspunktet lige er fældet, og derfor ikke kan ses, eller fordi hårsækken ikke er blevet tilstrækkeligt ødelagt. Derfor kan det være nødvendigt med to behandlinger. Behandlingen er ganske smertefri for patienten, og efterbehandling består alene af øjendråber som gives 2-3 gange dgl. i 2-3 dage. (kilde www.oejendyrlaegen.dk og www.centerdyreklinik.dk)
 
Jf. dyrlægen, som øjenlyste Freja, er det meget få øjenhår Freja har og de ser ikke ud til at genere hende og vi har heller ikke oplevet de ovennævnte syntomer.
Vi havde en lille snak med dyrlægen herom. Arvelighed og arvegang af distichiasis er ikke klarlagt hos nogle racer, men hun anbefalede, at vi ved en parring ville gå uden om en han-hund med distichiasis, da vi måske så ville risikere, at hvalpene ville få flere distichiasis-hår og dermed risiko for ovennævnte problemer.
 
Temperament
 
Som de fleste andre tollere er Freja meget arbejdsivrig - nogle gange bliver det for meget, så hun helt glemmer hvad hun skal af iver for at komme til at lave noget.
Hun er samtidig meget legesyg og glad for bolde, hvilket ofte kan bruges til at fastholde hendes opmærksomhed i træningen.
Hun har en vandpassion uden lige, hvilket til tider giver store udfordringer til træning i nærheden af vand, så tilnavnet "Miss badeand" er hun absolut ikke kommet sovende til.
 
Når vi er hjemme igen er Freja igen en dejlig, kærlig, rolig og pragtfuld familiehund og ikke mindst Annes allerbedste legekammerat. Herudover er hun den altid overbærende "mor", hvilket Frederik nyder godt af - eller dvs. vi andre er nødt til at holde ham lidt væk, for ellers ville han få lov til ALT for meget.
 
Træning
Freja og jeg (Christina) træner jagttræning i Tollerklubben Kreds Midt-Vest. Herudover har den også stået på træning i Retriverklubben og lydighed i DKK.
 
Christina Bjerre