Mor! ”Du har puttet Nutella i?!” Det var min datters første reaktion, da hun smagte den seneste udgave af de dadelkugler, som jeg har udviklet til deltagerne på mine vægttabs- og livsstilsforløb. Når man indtager et absolut minimum af kulhydrater til daglig, kan man een dag om ugen indtage tørret frugt eller andet i kategorien hurtige kulhydrater – her indgår ikke vingummibamser – og stadig tabe sig. I løbet af de 10 uger vægttabs- og livsstilsforløbet varer, mødes jeg med deltagerne 8 gange. Det giver mig mulighed for at kunne rette koststrategien til løbende efter den enkeltes behov, og dermed bliver chancen for succes, for at det opstilede vægttabs mål nås, større. Derfor ”tør” jeg også at lade deltagerne gå ombord i deres ugentlige guf måltid uden mængdeanvisninger. De tilbagemeldinger jeg iøvrigt får fra mine deltagere er, at det først er nu, hvor de modtager regelmæssig vejledning, coaching og måling hos mig, at de endelig har succes med deres vægttab.
Tilbage til Nutellaen! Mit svar på min datters spørgsmål var selvfølgelig ”NEJ!” Nutella indeholder langt mere sukker end hasselnødder, så det er ikke noget jeg ynder at bruge. Næ, hemmeligheden i disse chokoladekugler er Choko Chili te. Teen som smager fantastisk, også med ½ tsk kokosolie i, hvis man har sukkercravings, nu også som ingrediens i den seneste udgave af ugens ”guf-måltid”. Opskrift kommer her. Lad mig endelig høre hvad I synes. God weekend.

Chokoladekugler
Kan spises een gang om ugen, f.eks lørdag aften.
300 g dadler
50 g kokosflager
½ dl Choko Chili te (lav den gerne stærk)
2 spsk kakao
4 spsk proteinpulver
Kør alle ingredienserne I en foorprocesser til du har en nogenlunde ensartet dej. Sæt dejen på køl i ca. 30 min. Herefter trilles kugler som til slut vendes i kakao.
Opbevar på køl i glasbeholder med låg.
Kommentarer
Der er ingen kommentarer til dette indlæg