Teamet / Historien

Historien

Le Mans serien for børn og unge kørte i nogen år med Allan Roslund ved roret, vi fik selv god fornøjelse ud af det da vi begyndte i 2006 med knægten, og da Allan så vælger at stoppe grundet tidspres i 2008, overtager jeg "forpligtigelsen", fordi jeg syntes det ville være en skam hvis den serie forsvandt, da det udvikler børnene og lærer dem samarbejde i en ellers egoistisk sport.
 
Det gode ved Le Mans er at der ender samlet 24 drenge og piger på podiet som derved får en succse oplevelse de måske normalt ikke opnår i klubberne, og så er det faktisk sjovt at være der på dagen og opleve alle de børn give deres bedste og den stemning der er omkring dem, der stiller ca. 60 kørere til start hver gang og hver kører har 2 forældre med så på en løbsdag er vi omkring 200 personer samlet, i sæsonen 2009 indførte vi Sjællandsmesterskabet i 2 timers Le Mans.
 
Vi gør det ikke alene, uden Lars & Martin fra Amager og Vagn fra Ballerup og Alex og Johnni i Brøndby kunne det ikke lade sig gøre i sæsonen 2009 har vi haft et rigtig godt samarbejde med dem, de lægger meget friviligt arbejde i de serier,der er ingen af de involverede som har økonomisk interresse i serien, alt gøres for at holde prisen på et niveau hvor alle kan være med, dette er vigtigt for os, alle skal have mulighed for at kunne deltage, prisen skal ikke være afgørende faktor.
 
Med udgangen af 2010 sidste løb 12 dec. på amager stopper vi med at arrangere serien, den vil dog fortsætte da Søren Gaarn fra amager kører serien videre, så historien og traditionen kan fortsætte til glæde og gavn for børnene.
 
 
I 2011 forventes at alle Teamledere, banedommere, arrangør, forældre, og kørere at de "har det sjovt og gør deres bedste", der er regler for deltagelse i kan læse dem andet sted på siden, de skal efterkommes.
Webmaster Søren Gaarn Jensen