Om / Nyhedsbrev / Arkiv

Arkiv

3/4 2011 - Forårsfest i Ridehuset
 
 
Forårsfest i Ridehuset 16. april

Du ved at det er forår og at sommeren nærmer sig, når TF Støtteforeningen kalder til forårsfest i Ridehuset Århus.

Forårsfesten, hvor gamle festivalvenner mødes og ser frem til jubliæumsfestivalen i Kattegat har fået dato: Lørdag den 16. april kl. 15.00 og som sædvanlig i Ridehuset. Det koster kr. 40,- at komme ind.

Vi skal kåre vinderen af konkurrencen om at designe plakaten til Tunø Festival i jubilæumsåret og så har vi hyret tre orkestre til at servere den musikalske underholdning, allesammen kære gamle Tunø-kendinge: Arosia, Mac P'sens og Roger And Over.

 


Besøg hjemmesiden...
 
Coast, keltisk rock a la Runrig på Tunø Festival
"Til tider afdæmpet traditionel folkemusik, men også lange perioder med en masse rå energi, men under disse udladninger forsvinder den melodiøse musik ikke. Sammenlagt en masse vellydende numre. "

Sådan skrev Jyllands Postens anmelder, Finn Smed Sahlholdt, da den sydengelske folkrock-gruppe i 2010 spillede første gang i Danmark på Tønder Festivallen.

Nu kommer Coast til Tunøs 25-års-jubllæumsfestival og trykker keltisk rock af, så det vil minde folkrock-fans saligt om Runrigs første år.

Det er ikke så lidt kuriøst, at de 5 musikere i Coast kommer fra den sydengelske havneby Southhampton og så spiller keltisk eller skotsk højlands-rock, som kom de selv fra det høje nord. Forklaringen finder vi hos forsangeren, Paul Eastham: Eastham er vokset op på Hebriderne, ø-gruppen ud for den skotske kyst. Det var der og dengang, han fik den skotske og keltiske musik ind i sjælen og ind under huden, som han nu har givet den videre til sin gruppe Coast. En gruppe, der allerede ved sit første møde med Danmark i Tønder, har fået skabt sig en solid dansk fan-base.


Hør dem på Youtube...
 
Møffe og Tunø Festival the real story

...as told by næstkommanderende i P-mad, Heidi Rosenlund

Vi var en flok der mødtes til Tunøsammenkomst efter festivallen 2009. Det var den weekend hvor der var Hov Havnefest, hvor vi selvfølgelig skulle ind og kigge og hygge.

I Hov var der tivoli med en Bamsebod, hvor vi straks forelskede os i Møffe.

Så vi postede uanede mængder af penge i lodsedler indtil vi til sidst vandt Møffe The Gris.

Der blev straks aftalt at Møffe skulle være vores nye maskot i lejren og selvfølgelig skulle med til Tunø 2010.

Flere blev involveret i Møffe, der blev indkøbt bast-skørt til festlige lejligheder.

Da det endelig blev tid til Tunø 2010, var Møffe med hele vejen på færgen, på transporttraktorerne, hyggeligt samvær i lejren og selvfølgelig også med nede og modtage gæster og medhjælpere ved færgen.

Så mange fik set og hilst på Møffe.

Under festivalen gik Møffe helt bananas og blev idømt teltarrest, men det er en anden historie.

Alligevel blev vi enige om at Møffe skal med til næste års festival og have armbånd på, så derfor blev der til P-festen i udgangen af januar samlet ind til et medlemskab af festivalforeningen, så nu er Møffe blevet en rigtig festivalgris..og er kommet på Facebook.


Besøg Møffe på Facebook
 
Arbejdsweekend på Tunø

Der er nok at tage fat på... og så er der skipperlabskovs på kroen, når vi er færdige.

Vi skal have Børnevognen malet i de blå Tunø farver. 

El-holdet skal grave ny ledning ned. Den ledning, der giver strøm til musik og lys og meget mere blev delvist revet over sidste sommer.

Tele holdet skal have installeret en tele ledning i samme hul som El holdets…

Bestyrelsen holder møde i Ø-løkke centret. Vi skal have set på fliserne i teknik området…

Vandtanken skal svejses – hvis det kan lade sig gøre… 

Sanitetsholdet tjekker toiletvogne og lignende i en senere weekend. Samt prøver at lave mere vand til vognen der skal stå oppe på marken…


 
Gang i billetsalget
Mere end halvdelen af billetterne til Tunø Festival 2011 er solgt: Lige før marts blev til april, havde vi solgt 800 af de 1500 billetter, der er til årets festival. (Så skynd dig, lige pludselig har vi udsolgt, vi plejer at sælge den sidste billlet i juni)

Køb din billet her...