Om / Nyhedsbrev / Arkiv

Arkiv

13/4 2015 - Der sker ting og sager på Facebook

Du skal også være med

 
 
Vi vil så gerne have flere "Likes"
Du kender vores hjemmeside, men det er ikke vores eneste hjem på Internettet. Tunø Festival er tilstede på mange sociale medier som Twitter, Instagram, Google+, LinkedIn, Youtube og ikke mindst Facebook.
 
Et socialt medie som Facebook bringer os i tæt kontakt med vores gæster og medhjælpere, og her kan du finde mange gode informationer fra Tunø Festival. Det bedste er, at alle kan kommentere vores opslag og vælge at "Synes Godt" om dem.
 
Facebook minder som et bytorv eller forsamlingshus, hvor man udveksler meninger, idéer og informationer. Forskellen er tydelig, da hele Danmark samt resten af verden også kan deltage i løjerne.
 
Selvom der er 3,5 millioner danskere på Facebook, når vi selvfølgelig ikke alle vores gæster, da ikke alle er på Facebook. Du kan sagtens se hvad der foregår på vores Facebook-side selvom du ikke har en profil på siden. Men du kan ikke kommentere opslag eller deltage i festlighederne på siden, som når vi om kort tid lancerer en række konkurrencer for vores gæster.
 
Tunø Festival har i skrivende stund har næsten 1.500 personer som synes om siden og vi kan altid bruge flere som kan lide den. Hvorfor det? Vi bruger aktivt vores side til annoncering, som elektronisk opslagstavle og informationskanal. Jo flere som kan lide vores side, jo flere personer kan vi sprede kendskabet om Tunø Festival til.
 
Når mange kender til Tunø Festival, så er der større sandsynlighed for, at vi sælger flere billetter og får råd til at holde mange flere fester i de kommende år. Vi har har ikke et millionbudget til markedsføring, så vi må bruge de midler vi har. Facebook er et af disse, relativt billige, og effektive midler til, at nå ud til mange nye gæster.
 
Derfor vil vi fra Tunø Festival opfordre dig og dem du kender til at besøge Tunø Festival på Facebook og klikke på knappen "Synes Godt", så endnu flere kommer til at kende os. På den måde er du med til, at støtte vores dejlige Tunø Festival.
 
Det er en lille handling fra dig,
som betyder meget
for Tunø Festival.

Besøg Tunø Festival på Facebook...