Afsnit 5:
Sembilang: Hold SYD: Christina, Nada, Jens, Sonny, Birger og høvding Dan.
Sribuat: Hold NORD: Tina, Victorine, Lasse, Ørum og høvding Majbritt.
Gual: "De udstødte": Mette, Lone, Pia, Henrik H. og Kløcker.
Dag 14:
Gual:
De keder sig utrolig meget.
Mette finder post "I morgen efter solopgang løber timeglasset ud for "De udstødtes ø". En person ryger direkte hjem, resten forlader øen Gual.
(Det må blive en lang og psykisk hård ventetid. De har ca. et døgn til, at have tankerne "Sæt nu at det bliver mig der ryger ud uden, at have været inde i spillet".
De har virkelig haft muligheden for, at arbejde med deres psyke som de måske aldrig får igen.
Dag 15:
Hold NORD
Taler lidt om Ø-RÅDET. De mener at Martin tog det flot da han blev stemt ud.
Lasse kan ikke forstå at han fik tre stemmer. (Måske fordi de ikke er sikre på hvem han egentligt er efter hans deltagelse sidste år).
Det virker ikke til at der er en god stemning på holdet lige nu.
De har ordnede forehold på øen. En god hytte, Lasses hængekøje, et hyggeligt spisested og det virker til at der er ryddeligt.
Hold SYD
De sover stadig meget spredte. Der er stadig ingen hytte.
Der er bestemt ingen hygge (De venter kun på en ting, en million kr.).
De er helt nede pga. at de ingen mad har. (Jeg gad godt vide om de har været ovre på den anden side af øen men det tror jeg ikke at de har fordi så ville det have været vist. Jeg husker sidste år hvordan kamerafolkene fulgte os overalt i vores søgen efter mad).
De taler hele tiden om, at det er den hårdeste ROBINSON nogensinde. (Måske i forhold til deres ekspedition men sidste år fik vi altså heller ikke mad de første mange dage. I år har de da fanget lidt fisk det gjorde vi ikke før efter sammenlægningen).
(Der er ingen tvivl det er hårdt for dem).
Gual:
Mygind kommer på besøg.
Han fortæller om konkurrencen for at slippe ind i ekspeditionen.
Pusterør.
Den der får mindst point ved pusterørskonkurrencen er ude af ekspeditionen.
Lone: 5 point
Kløcker: 4 --- Omkamp 5 point
Mette: 8 ---
Pia: 4 ---- Omkamp 4 ------
Henrik H. 6 –
Pia er definitivt ude af ROBINSON 2002. (Uden at have været inde men hun har haft chancen ved at deltage. Surt for hende).
(De andre må være glade men også lidt sørgelige pga. at Pia ikke kommer videre og at det kunne have været en af dem).
De fire personer skal nu vælge mellem fire præmier:
Mette valgte: 3 kg. mel, madolie og krydderier.
Henrik H. --: 7 stk. dåsemad.
Lone ------- : Svømmefødder, snorkel og maske.
Kløcker ----: Guitar.
De skal senere på auktion med deres præmie. Hvis de ikke bliver solgt er de også ude af ekspeditionen.
KAPPESTRID:
De skal fra land ud i vandet, op til en armgangsstige, ud til midten af den og hente fire pointpinde, en af gangen, tilbage og placere dem i en stub ved land.
Høvding Dan valgte sig selv.
Høvding Majbritt valgte Lasse (Et godt valg, han er bare god I konkurrencerne).
Efter første pind er Lasse langt foran.
Dan er en træt gammel mand at se på. (Hvorfor vælger han mon sig selv?)
Ved anden pind er Lasse en omgang foran.
Dan taber sin pind og må tilbage efter en ny.
Lasse vinder overlegent. (Tillykke med det)
(Var det en ny taktik fra Dan og Sonny` at tabe, fordi Sonny eller Jens kunne have gjort det dobbelt så hurtigt som Dan. Hov jeg glemte at et var en kappestrid. Jeg kan snart ikke finde ud af om de ønsker at vinde eller at tabe).
(Det var dejligt at se hvor glade hold NORD var, det havde de behov for).
Sonny kommer med endnu en udtagelse "De får den lige tilbage igen, det lover jeg dig (Dan)".
Majbritt er stadig høvding for hold NORD.
Dan skal vælge en ny som ikke overraskende bliver Sonny.
Majbritt og Sonny skal følge med Mygind og de andre skal tilbage til deres øer.
De får deres præmier for konkurrencen:
Majbritt: 10 kg. ris I 20 poser af 500 gr.
Sonny: 5 kg. ris I 10 poser af 500 gr.
De kan bruge dem til hvad de vil.
"Gual" folkene kommer ind med deres præmier. De skal nu på auktion og kan købes for ris min. bud er et kg. (2 poser).
Mette er først: Det tager lang tid inden første bud kommer, Mette ser ikke særlig fornøjet ud. Det forstår jeg godt, tænk hvis ingen kan bruge hende. Sonny byder et kg. og får Mette
Henrik H: Majbritt får ham for et kg. ris
Lone: Majbritt får hende for et kg. ris
Kløcker: Majbritt får også ham for et kg. ris
Majbritt kommer med en udtagelse til de nye folk "I skal sku have en chance" (Det er et utroligt overskud Majbritt udviser ved denne handling). Sejt gået Majbritt. Tænk på at have et så stort hjerte, det burde belønnes. Det er dejligt at se at det ikke er alle der kun tænker på sig selv).
Sribuat:
Nu har hold NORD et virkeligt stærkt hold med bl.a. Lasse, Kløcker men de tidligere "Gual folk" med Lasse, Kløcker, Lone og Henrik H. har også et stærkt hold på holdet.
(Jeg mener at det er et godt valg, stærkt hold og Majbritt har stadig meget mad med hjem).
Lasse kommer med en god udtagelse om Sonny "Han er en god atlet men en dårlig taber".
Sembilang:
Sonny: Hvis Mette ikke havde haft Mel så havde jeg ikke købt hende (Det var altså ikke fordi at han kunne lide hende). Han siger også at han ofrede et kg ris på tre kg. mel stadig ikke noget om at han var glad for at have Mette på holdet.
Hold SYD taler om Majbritt` valg. De mener at det var dumt af hende at få så mange ind på holdet. (Hvorfor kan de aldrig forstå andres beslutninger). Mette sidder og lytter til at hun måske er overflødig fordi de ikke var glade for at der kom flere ind I ekspeditionen.
Vagtskifte på høvdingeposten: Sonny er meget glad for sengen I høvdingehytten. (Det forstår jeg ikke fordi den kan han jo sove I når eksp. er slut nu er oplevelsen at lave en hytte at sove I men det er han jo fri for nu).
Dag 16.
Birger udtaler sig om de andre på holdet, på en utrolig sjov måde:
Dan: Kan ikke huske en skid. Han elsker at være der hvor kameraet er (Det har jeg også oplevet)
Jens: Jeg holder meget af Jens.
Mette: Den dejligste pige på ekspeditionen.
Nada: Pisser og skider alle vegne.
Christina: Er så sød at jeg snart brækker mig.
Dan: Jens har smidt bikermasken og nu er han god.
Dag 17.
Der er post.
"Om fire timer er der ROBINSON-DYST. En krævende vandforhindringsbane. Vælg en person der kæmper for hele holdet og ROBINSON-TROFÆET".
Hold NORD vælger Kløcker (Nu har han chancen for at give sin tak til Majbritt for at hun valgte ham ind på holdet, ved at vinde).
Hold Syd vælger Sonny. Han hoverer igen. Han tænker bare på hvor stort deres sejer skal være.
(Så Kløcker frem med alt den energi og styrke du kan finde. Sådan en overdrevet overlegenhed kræver et nederlag).
ROBINSON-DYST:
Vandforhindringsbane, yderst krævende.
Fra en start platform I vandet svømmer de til en træstub som de skal op på, svøm igen, over en forhindring I vandoverfladen, svøm, op på en træstub, svøm, over en høj rebstige (Kløcker er først ovre og I vandet, Sonny glider med af rebstigen), svøm, op på en træstub, svøm, under en forhindring, svøm, op på en træstub (Kløcker er klart I front), svøm, under en forhindring og til sidst svøm ind til land hvor de skal hejse holdets flag. Kløcker vinder stort.
Kløcker giver Sonny hånden bagefter (God sportsmand).
Sonny kommer med undskyldninger bagefter "Jeg var lige ved at besvime, jeg mangler sukker og mad I kroppen" (Det er nok rigtigt nok at han mangler det men han var jo så overlegen inden konkurrencen Han er en dårlig taber).
Dag 18:
Hold Syd:
De udstråler ikke et godt team, der er en meget dårlig stemning.
Sonny mener at de godt kan undvære Mette (Som han jo lige har valgt).
Ø-RÅD:
Jens mener at der har været en god udvikling med ham og Sonny. Fra starten hvor de råbte af hinanden til nu. (Hvad er nu det for noget, her sidder jeg og kan ikke udstå Sonny og holder med Jens men er de nu ved at finde sammen. Det må da være taktik fra Jens` side som jeg også har skrevet før men jeg havde nu regnet med at Jens havde slået på "Gong gongen" i stedet for at finde sammen med Sonny).
Stemmerne faldt således:
Mette: 1 stemme (Fra Nada)
Nada: 3 stemmer
Christina: 3 stemmer
Høvding Sonny skal nu vælge: Han vælger Nada (Jeg tror at det er fordi, at han kan bestemme over Christina og det kan han ikke over Nada).
Sidste ord fra Nada: Held og lykke ude I ekspeditionen og vi ses Dan.
Dan er en hård mand. Han fortrækker ikke en mime.
Afsnit 6:
Dag 18:
Efter Ø-RÅDET hvor hold SYD måtte sige farvel til Nada.
Dan: Jeg har det ikke godt med at Nada ikke er her mere (Det er helt dejligt at høre at Dan også har følelser).
Sonny: I morgen vil Dan forstå hvorfor jeg stemte Nada hjem, så skal han ikke ligge og nusse.
Jens: Sonny og jeg er blevet godt venner (Nej, nej , nej hvad sker der?).
Dag 19:
Kappestrid:
Der skal hentes nogle sække på bunden ude i vandet. I sækkene er der sten med bogstaver på. Disse bogstaver skal sammensættes til et ord.
Kløcker og Birger skal hente sækkene. Ørum og Sonny skal stable stenene i en søjle, så de danner de rigtige ord.
Birger tager den nærmeste sæk først, Kløcker svømmer længst ud i starten og samler dem op på vej ind mod land (Den bedste løsning, han spare meget tid i stedet for at løbe ind på land hver gang).
Hold SYD fumler meget med en af deres sække og Ørum er meget hurtig til at gætte gåden. Han får dem stablet op som den første uden, at hold SYD har gættet på gåden. "SÆT I GANG" Hold NORD vinder stort.
Hold SYD skal vælge ny høvding. Sonny vælger selvfølgelig Dan.
Hold NORD skal vælge mellem tre præmier: Hygiejnesæt, Mobiltlf. Med 15 min. taletid eller tre høns. Majbritt vælger klogt de tre høns.
Hold NORD:
Da de kommer tilbage til deres ø er der lidt problemer med hvem der skal tilberede den første høne. Victorine og Tina er uenige (De har også tidligere haft diskussion om hvordan deres ris skal tilberedes). Der bliver skåret igennem og det bliver Victorine og Lone (Lidt utroligt fordi Tina ordnede altsår tre høns sidste år, men de andre vil åbenbart ikke lytte til Tina. Alle kan tilberede høns, men hvorfor ikke lade Tina hjælpe, når hun har prøvet det før). Der er ved at være en sammensværgelse mod Tina. Lasse udtaler, at hun er ved at være, som han kender hende fra sidste år (Jeg vil ellers sige, at hun har klaret det godt, hun har haft styr over sit temperament, men sult og træthed gør at ens sande jeg kommer frem på et tidspunkt. Jeg glæder mig til at se hvilken person hun er i år).
Hold SYD:
Sonny og Dan har vagt skifte igen. Dan kommer tilbage til høvdingehytten.
Dan: Sonny og jeg er ens. Jeg var som Sonny i hans alder og Sonny bliver nok som mig.
Dan og Sonny: Birger kan ikke klare posten som høvding. Han har ikke handlekraft og overblikket.
Hold NORD:
Beslutter at de vil give en kylling til hold SYD. De slagter den og Kløcker svømmer over med den (Er det nu smart, at svømme med en blødende halshugget kylling ca. tre til fire km. i havet. Så vidt jeg ved er der hajer der. Hvad er grunden til at gøre dette? Der er ikke mange på hold NORD der kan lide Sonny og Dan, vi får måske en forklaring senere).
Dag 20:
Hold SYD:
De savner at der skal ske noget godt i ekspeditionen.
Mette: Vil gerne have en sammenlægningsfest.
Dan: Vil også gerne have at der skal ske noget godt (Måske skal han lige tænke på at han gør selv en del for den dårlige stemning, han skal måske selv starte med at gøre noget godt).
Jens seer en komme svømmende med snorkel. De tror straks at det er en JOKER.
Kløcker kommer op af vandet med kyllingen. Han fortæller at det ikke er taktisk men en god gerning som hele hold NORD er enige om.
Kløcker: Fortæller lidt om hvordan de har det på hold NORD og at nogle af de andre ikke kan lide Sonny (Måske fortæller Kløcker lidt for meget men det kan jo være til sig egen fordel eller er han bare god af sig).
Sonny: Du råbte "Op med humøret drenge" da i sejlede væk efter sidste konkurrence.
Kløcker: Nej det var ikke mig men måske Henrik H. (Det er ikke pænt af ham at udlevere andre for selv at få en fordel hvis han ikke er sikker).
Hold NORD:
Kløcker kommer tilbage. Han spørger om hvem der råbte til det andet hold. Henrik H. er den første der siger "Det var ikke mig" (Så har Kløcker måske hængt den forkerte ud?).
Hold SYD:
De nyder kyllingen meget, men der er stadig lidt undren over hvorfor de fik den (Hvorfor mon de gjorde? Er det rigtigt som Kløcker siger, at det var af godhed. Det håber jeg).
Dag 21.
Hold NORD:
Lasse laver et spyd som han vil fiske med (Han er meget kreativ). Han kommer tilbage med en haj (Hvor mon han har fået den fra? Det er sejt hvis han har fanget den, men det er meget svært).
Der er ved at være en dårlig stemning omkring Tina's person (Er hun ved at blive Tina fra sidste år? Eller er det bare de andre, som føler at hun er sådan).
Hold SYD:
De har lige fanget to hajer i deres net så nu er stemningen helt i top. De mener at hold NORD har et dårligt sammenhold (Hvordan kan de vide det? Er det ikke bare fordi de måske selv har det dårligt og håber, at de andre har det dårligere. En form for at overbevise sig selv).
Mette: Udtrykker at hun ønsker at være sig selv og ikke følge andre end hendes hjerte lige som sidste år.
Sonny: Kan ikke bruge Mette, fordi hun stemmer selv. Han kan ikke påvirke hendes stemme (Godt det samme).
ROBINSON-DYST.
Der skal til sidst samles en pyramide. Først skal der hentes en klods. En fra hvert hold skal løbe med et elastik om livet, så det bliver svært det sidste stykke. Klodsen skal derefter over en slisk og videre over en forhindring for derefter i en spand, som hejses op til de sidste to pers. De skal ned fra et stilads og derefter samle pyramiden. Det er Lasse og Christina der skal samle. Lasse er langt foran fordi Christina falder på vejen.
Lasse er hurtigst med at samle pyramiden (Stærkt, det er som jeg husker ham fra sidste år).
Hold SYD tabte igen (Det var måske ikke en så dårlig en ide, at Majbritt bl.a. valgte Lasse og Kløcker på sit hold som Sonny og Dan udtrykte det tidligere efter hendes valg. Lasse og Kløcker har været skyld i holdets succes).
Sonny: Lasse kendte løsningen på forhånd, det er ikke lige for alle (Og hvad så? Hvis Sonny havde kendt løsningen havde der nok ikke været noget i vejen for det. Sonny kan bare ikke glæde sig på andres vegne, han er en utrolig dårlig taber. Det må være meget hårdt for ham, at være så negativ hele tiden).
Sonny og Lasse udtrykker hver for sig, om deres holdninger overfor hinanden. De kan ikke lide hinanden.
Dan: Sonny og jeg er meget snu.
Ø-RÅD
(Det er det første Ø-RÅD jeg har set, hvor det har været så åbenlys hvem der skal stemmes hjem. Der bliver kørt meget på Mette's ubrugelige stemme og derfor kan hun ikke bruges).
Stemmerne falder således:
Mette 3
Christina 1
Jens 1
Birger 1
Mette skal forlade ekspeditionen (Hun fik desværre ikke oplevet hendes ønske om en sammenlægningsfest).
Mette` sidste udtalelse "Godt eventyr og husk jer selv" (Sødt sagt af Mette - men helt ærligt de har lige stemt hende ud af ekspeditionen).
Afsnit 7:
Hold SYD 5 pers. tilbage
Hold NORD 8 pers. tilbage
(Det ser ikke godt ud for hold SYD hvis der kommer en sammenlægning i dette afsnit).
Dag 22:
Hold NORD
Lasse overrasker med en fangst på to store hajer (Vi har endnu ikke fået oplyst hvordan han fanger dem. Jeg kan ikke forestille mig at han bare stikker spydet igennem dem. Han har også to hajer, hvor mon han har haft den ene imens han fangede den anden).
Holdet diskutere lidt om de skal spise det sidste af deres ris til fiskene. Flere tallet stemmer for (Her kommer det tydeligt frem at holdet ikke tænker på overlevelse.
De har jo to store hejer, dem kan de sagtens blive mætte af og så vælger de at spise deres sidste ris. Hvis det havde været overlevelse ville man have gemt risene til dårlige dage.
Samme situation havde vi også sidste år. Jeg forstår ikke hvorfor de ikke prøver at leje rigtig overlevelse, nu da de har chancen for denne udfordring).
Hold SYD
Sonny udtaler sig igen meget negativt om alt omkring ham bl.a.
Lasse har sagt at der er mad ovre på den anden side af denne ø men vi kan ikke engang komme derover (Jeg forstår nu ikke hvorfor de ikke kan komme derover, jeg tror ikke at de har lysten og viljen til at prøve. Det eneste de går op i er hvor hårdt de har det, måske havde de også fået et chok hvis de deltog sidste år men nej, de mener helt klart at dette er den hårdeste eksp. De har bare desværre ikke vist nogen form for overlevelse endnu, alle kan sulte).
Sammenlægning
Holdene får besøg af Mygind. Det er sammenlægnings tid (Det er et utrolig dejligt at være nået så langt, jeg husker sidste år som var det i går. På dette tidspunkt ønsker man bare at der skal ske noget nyt og at komme væk fra en udslidt ø).
Deltagerne bliver meget glade (Der er også mange af dem der har nået deres mål pt. Og resten har nu nået deres delmål).
De har fem min. Til at pakke alle de ting de ønsker med fra deres ø inden de skal være i en båd, dem der ikke er i båden er ude af eksp.
KAPPESTRID
Den tabende høvding mister ikke titlen men det bliver endnu svære at være høvding. De får mulighed for at vælge en ny fra deres hold. Det gør de ikke, så det er stadig Majbritt og Dan.
Præmien
En fest med barbeque, pølser, rejer, drikkevare, alt hvad hjertet kan begære. Det er helt vildt, stemningen er høj.
Sonny og Lasse bliver udvalgt til konkurrencen. De skal stå med fødderne på en træstub og samtidig holde en hånd på en pæl. Hvert kvarter skal de bevæge sig et skridt i urets retning.
Efter to timer skal de stå på et ben. Deres ben må ikke røre hinanden, så har de tabt.
(Det er en konkurrence på psyke. Det er meget kedeligt og meget varmt. Det drejer sig om at kunne abstrahere fra alt). De psyker hinanden lidt.
Lasse er ukoncentreret og uheldig at ramme det ene ben mod det andet (Det er det der sker når man ikke holder fokus).
Hold SYD bliver selvfølgelig meget glade (De skal bare lige huske at det var det de har været sure over når de andre har jublet over deres sejer).
Sonny giver Lasse et knus og siger "Lasse, total respekt" (Mon han også havde sagt det hvis han havde tabt).
Hold Syd får læst menukortet op endnu engang (Det er nok for skabe lidt splid og misundelse mellem holdene). De skal have en gæst med, der er høvding Majbritt.
Majbritt vil helst have at det er Lasse.
Sonny siger "Jeg vil også have valgt dig Lasse, hvis jeg have kunnet tage dig" (Nu har Sonny da for alvor gang i at sleske, vi ved jo at han ikke kan fordrage Lasse).
Holdene er nu lagt sammen til et hold.
De bliver alle sejlet til deres nye fælles ø "MENSIRIP" (Det var den ø de brugte i år 2000).
Mygind: Fortæller at der er materialer til at byggen en hytte på øen.
Deltagerne skal nu svømme ca. en km. Ind til deres nye ø med deres oppakning.
Det tidligere hold SYD finder sammen i vandkanten efter svømmeturen og danner en holdkreds (Måske som tak for tiden på deres ø eller måske at nu holder de sammen mod de andre).
Der er ikke en særlig god stemning mellem de to hold (Det var der nu heller ikke sidste år, det er også klart holdende har tidligere prøvet at besejre hinanden og nu skal de pludselige være gode venner).
Der er høns på øen. Sonny går stille og roligt hen til en høne og fanger den De høns er vidst lidt mere tamme end de tidligere år. Ikke fordi jeg ikke vil rose Sonny og hans fangst men fordi de andre år har man ikke kunnet komme tættere på dem en ca. fem m. så fløj de).
Præmien
Så er der tid til det store barbeque party for det tidligere hold SYD og Majbritt.
Der er fedt at se hvordan de nyder maden og drikkevarerne (Jens specielt skyller øllet ned, det har han også talt om mange gange). (Jeg kan jo kun sige at det må være det fedeste at sidde der, den oplevelse at være nået så langt og nu få rigtig mad).
Forhør
Dan og Sonny begynder at forhøre Majbritt.
Hun mener at de har haft det godt sammen på hold NORD og at der ikke er nogen alliancer. Majbritt er lidt for åbenmundet hun fortæller bl.a. at hun vil have holdet med til at stemme hold SYD hjem men det vil holdet ikke de vil stemme med hjertet (Den hopper jeg nu ikke på, måske er det fordi at hun ikke må kende til en evt. alliance på holdet eller også har hun bare ikke bemærket det).
Dan: I mangler sådan nogle som os, vi er atypiske. Han mener at de er det dårlige selskab (Hvad tror han om sig selv, vil de gerne være seje? Så er det da utroligt at de ikke har bevidst det. Det eneste vi har hørt fra dem er hvor hårdt de har haft det og hvor heldige de andre er. De har kun klaget, svinet de andre til og rakket dem ned. De har helt sikret ikke kunnet klare sig hvis de ikke havde lavet en alliance hjemmefra. Det er der ikke noget sejt i).
Majbritt: Tror ikke at der er nogle alliancer på hold NORD (Joker hun eller?).
Sonny: Hvis du slutter dig til os, taler vi med Tina i morgen og så er vi syv og de andre seks.
Kaffen
Det gamle hold NORD kommer til kaffen.
Sonny tager initiativet og byder dem velkommen, han tilbyder dem kage, først Lasse "For den seje modstander du var" (sleske, sleske. Hvordan mon det havde lydt hvis det var Lasse der havde vundet, så havde Sonny vel også ment at Lasse havde kendt denne konkurrence på forhånd som Sonny havde sagt tidligere).
Sammenlagt
Mygind kommer med det nye sammenlægningsflag, blåt som sidste år. Nu er holdene officielt lagt sammen (Ps. Jeg har faktisk det fra sidste år, det er et rigtigt fedt minde at have).
Gong gongen
Mygind slår på gong gongen. Der skal kun være en høvding på det samlede hold.
Majbritt og Dan skal i høvdingedyst på liv eller død i morgen (Måske skal de stoppe med at drikke alkohol nu, så de er friske til i dysten).
(Det har nok været den dag hvor der er sket mest for deltagerne og os seer).
Dag 23
Det tidligere hold NORD vil gerne vide hvad der skete ved festen, Majbritt fortæller om forhøret og at hun var ærlig.
Ørum: "Fordi man kan tale behøver man ikke" (Det har han fuldstændig ret i, han bruge selv samme taktik. Det er ikke meget han har sagt i de sidste seks udsendelser).
Sonny og Dan: Fortæller at de har pumpet Majbritt (Det er helt naturligt, det er vigtigt med information). De aftaler også hvem der skal stemmes hjem og fremtiden mht. gong gongen (Jeg husker de små snakke vi havde sidste år omkring planlægningen af stemmerne, det er et stort puslespil).
Sonny går til de andre og starter en diskussion.
Er det "gong gong" krig i vil have, så skal i nok få det. (Han er bange for at det er ham der skal ud næste gang, så han overreagere og udfordre de andre. Han kan åbenbart ikke klare modgang, han er sur over at det måske er hans tur).
"Jeg har vundet en gang, det er noget andet med jer I har noget I skal bevise" (Hvad mener han mon med det? - magen til usympatisk person skal man lede længe efter. Han er en svag person når han møder modstand, men han har selvfølgelig ret mht. at han har vundet i år 2000).
De andre er helt uforstående overfor hans udbrud.
Kløcker mener at hold SYD har puttet glasskår i hans sko.
Høvdinge dyst
Valget er mellem tre discipliner: Pression, hjerne og held.
Majbritt og Dan skal kæmpe i en pusterørskonkurrence, som da deltagerne skulle væk fra "De udstødtes ø", hvor Pia tabte.
Majbritt: 0 – 8 – 0
Dan: 2 – 8
Dan vinder og Majbritt er ude.
(Majbritt kan kun være tilfreds med hendes ROBINSON, hun er nået til sammenlægningen, været høvding og gjort den største gerning i ROBINSON historien da hun købte GUAL folkene, på nær Mette. Hun gav dem en chance for at opleve spillet. Stort gjort Majbritt).
Der bliver bygget hytte og hønsegård (Det er det jeg har sagnet i spillet indtil nu).
Sonny: Kan ikke lide at Jens blander sig med de gamle hold NORD. Han mener at Jens slesker.
ROBINSON-DYST
Kampen står om ROBINSON TROFÆET og dermed fredning i ø-rådet.
De skal igennem en svømmetur og de to der kommer først til en platform skal i finalen mod hinanden.
Det bliver Birger først og derefter Kløcker (Jeg kan ikke forstå hvad der skete med Lasse, han svømmer brystsvømning. Sidste år var han rigtig god til svømning og hvor er Sonny han er total distanceret).
Finale
Birger og Kløcker skal dykke 4 m. ned og hente 4 pinde en efter en og placere dem i huller på platformen, derefter skal de ned på 6 m. og hente den sidste pind når den er placeret har vi vinderen.
Birger har ikke lyttet efter fordi han ikke sætter de 4 pinde i hullerne inden han dykker med efter den sidste, så han bliver diskvalificeret. Kløcker vinder (Det er jeg meget glad for, for mig virker Kløcker som en rigtig sportsmand og en værdig vinder).
Uheld
Henrik H. besvimer og falder med hovedet først ned i en sten. Han er heldig at robinson lægen kan ordne det på øen, således at han stadig kan deltage i eksp. Han får syet ti sting.
Ild
Kløcker laver ild med Lærkes briller (De er bøjet sammen, således at de giver en stærkere stråle. Det er så første gang at vi har set at der er blevet ild).
Tina viser sit lede jeg, hun har holdt sig godt i skindet men nu kommer det frem.
Ø-RÅD
Der bliver diskuteret meget om opdelingen på det sammenlagte hold.
Jens: Når to øers kultur mødes vil der være en sammensmeltnings periode (Det giver jeg ham fuldstændig ret i. Det var nøjagtig det samme i min eksp. Vi skulle også først se hinanden lidt an).
Opdelingen i ø-rådet er som de vil stemme. Nederste række stemmer på Lasse og øverste stemmer på Sonny.
Det gamle hold NORD vil ikke indrømme at de har en aftale om hvem de vil stemme på. De taler om en "anti angrebs pakt" (Hvad er nu det, hvorfor kalder de ikke en spade for en spade. Når man har en aftale hedder det vel en alliance. Hvorfor er det et så slemt ord at sige. Alliancer er nødvendige både i ROBINSON og i det virkelige liv).
Kløcker er fredet fordi han har ROBINSON TROFÆET og Dan fordi han er høvding.
Stemmerne falder således:
Lasse: 6 stemmer
Sonny: 6 stemmer
Høvding Dan skal nu vælge.
Han siger: Sonny (lille pause) dig bliver det ikke, Lasse det er dig (Klart det var ikke en overraskelse).
(Lasse kunne ikke bruge "Gong gongen" fordi Mygind slog på den da Majbritt og Dan skulle kæmpe. Den må kun bruges en gang i hvert afsnit. Det var synd for ellers tror jeg at Lasse havde slået på den. Han kan da sagtens vinde over Dan).
Afsnit 8:
11 deltagere tilbage.
Dag 26
Der bliver talt lidt om at Lasse var en værdig vinder men også om hans udtagelse (oversat til dansk "må i rådne og brænde i helved")(det var nu heller ikke så smart af ham).
Kløcker: Jens har dårlig samvittighed fordi han ikke har overholdt sit løfte hjemmefra om at han ikke vil indgå alliancer med nogen og nu er han med i "Burgerbanden".
"Burgerbanden" er fulde af løgn og skaber intriger. Det er en flok tøsedrenge som ikke kan tåle modgang (det vil jeg give ham fuldstændig ret i).
Ørum prøver at slå en fisk ihjel ved at slå den med meget langsomme bevægelser ned i sandet (var det ikke bedre at slå den ned mod en sten?).
Victorine er livet meget op, hun er begyndt at bide fra sig. Hun er meget utilfreds med Tina` opførsel bl.a. i ø-rådet hvor hun løg og skiftede side.
Sonny: Kløcker prøver at være en hver svigermors drøm men det er han langt fra.
Jens: Hvis mine sammensvorne kommer og siger at vi skal stemme på Kløcker næste gang så stritter jeg imod. Der er en fra vores egen alliance der er mere oplagt. (Sagde Jens virkelig ordet alliance, ham der havde sagt hjemmefra at han ikke ville lave nogen former for alliancer med nogen. Det er helt ok. At lave en alliance men først at sige at det vil man ikke og derefter så gøre det, det er ikke godt. Hvem er mon den person der er mere oplagt til at blive stemt ud er der Christina eller er det Tina som nu åbenbart ligger sig op af dem?).
Deltagerne går sig klar til KAPPESTRID. De maler sig. Tina skiller sig totalt ud fra de andre, hun maler sig grøn i hele hovedet og gul på halsen. Hun ser meget uhyggelig ud (lige da jeg ser det minder det mig om sidste år hvor hun også var total uhyggelig men det bare i sin væremåde, vi vidste overhovedet ikke hvor vi havde hende hun var meget psykisk påvirket og det blev jeg lidt bange for. Hendes ansigts udtryk minder mig utrolig meget om denne oplevelse).
KAPPESTRID
Deltagerne skal holde armen strakt op mod himlen, om håndledet er der bundet en snor som er fæstnet til en spand vand over hovedet på dem. Hvis de bevæger armen vælter spanden og vandet plasker ned over deltageren.
Der er præmier til de fem sidste.
5. Vandmelon, 4. 5 ds. Konserves, 3. burger, 2. kaffeanretning, 1. kontanter eller kalorier.
De står i bagende sol. Temp. er måske omkring 50 g.
Konkurrencen går hovedsagelig ud på at have en god psyke fordi kedsomheden og syren i skulderen må være dræbende (hvem har ikke prøvet at skulle holde noget over hovedet og efter kort tid mærke at syren vælter ud i skulderen det bliver hurtigt uudholdeligt).
Tina 4 min, Birger 13 -, Dan 20 -, Lone 33 -, Ørum og Hjerl 43 -.
Så er der kun fem tilbage og den næste der er ude får en vandmelon, det bliver:
5. Victorine 57 min. vandmelon
4. Christina 1.34 min. fem ds. Konserves
3. Sonny 2.02 min. burger (Han spiser sin burger med det samme)
2. Kløcker 2.55 min. kaffeanretning
1. Jens vinder han er selvfølgelig meget glad (jeg er sikker på at han kunne have forsat).
Desværre besvimer han på vej over til de andre. Han har fået solstik og får hjælp fra Mygind og lægeholdet. Jens bliver beroliget med at det ikke er farligt og at det er en hel naturlig reaktion.
Dan han kommer på benene igen skal han nu vælge sin præmie, valget gå mellem 10 kg. ris eller 10.000,- kr. Jens vælger de 10.000,- (det vil jeg også have gjort for som han siger kunne de andre sidde og spise hans ris og blive stærkere).
Tilbage til øen
De er bygget en god hønsegård og fanget fem høns (ikke for at være misundelig men de høns har vidst ikke været så vilde som de andre år, der har alle nemlig haft problemer med at fange dem).
Jens: Når vi har bygget høvdingehytten færdig så får vi post hjemmefra "det glæder jeg mig helt vildt til".
Dag 27
Der er stor splittelse mellem de to gamle hold.
Sonny: Vi (det gl. hold SYD) spiser selv de fisk vi har fanget her til morgen, de andre er asociale, de holder sig for sig selv og vil ikke hjælpe med at bygge hytte. Birger og jeg fangede hønsene.
(Sonny bestemmer alt og taler hele tiden).
Det gl. hold NORD kommer ned på stranden, Ørum og Kløcker står og kigger på at de andre bygger hytte. De bliver ignoreret og ikke taget med i byggeriet.
Kløcker: Jeg skal ikke slikke nogen i røven for at være gode venner med dem (det er en rigtig god holdning men tænk på hvor mange af de andre der går det, det er ynkeligt).
Dan bliver syg
Han er helt fraværende. Sonny spørger ham om han har noget imod at der kommer en læge og tilser ham. Det ønsker Dan ikke. Sonny prøver at overtale ham.
Lægen kommer, Christina dem om Dan` tilstand: Han er svimmel, har det skidt, har svært ved at fokusere og falder hele tiden i søvn. Efter lidt undersøgelse tager de ham med til nærmere undersøgelse.
Sonny: Det her er en hård eksp. Det kunne være sket for enhver af os (Det tror jeg nu ikke).
Kløcker: Der findes to muligheder nu hvor Dan er blevet syg:
1. Han er syg eller 2. Han spiller syg fordi han er en meget god skuespiller og så kunne han undgå at møde mig i en duel.
(Der er åbenbart en regel for at man skal være tilbage inden 24 timer hvis lægen har taget en med det forstår jeg ikke fordi sidste år havde Lars Lang store smerter i en tand, han var ude hvis han ønskede behandling og Benny havde en stor flænge på hælen som blev klipset sammen på stranden. Hvad med Henrik han fik 10 sting på stranden. Jeg mener at hvis man forlader øen så er man også ud af eksp.).
Høvdinge hytten er bygget færdig.
Mygind kommer og fortæller om reglerne for hytten:
1. Hytten må kun benyttes af høvdingen.
2. Der vil hverdag være lidt godt at spise og drikke men kun for høvdingen.
Mygind fortæller også at deltagerne vil blive afhentet i aften inden solnedgang, til det mest usædvanlige ø-råd nogensinde.
Post hjemmefra
(Det er utrolig hårdt psykisk. Det er enligt underligt fordi man burde da blive glad men følelserne løber af med en.
Når man sidder på en ø blandt mennesker man i bund og grund ikke kan stole på er det en fantastisk oplevelse at læse breve fra mennesker man holder af. Man føler en form for tryghed og et sagn der er ubeskrivelig. I et øjeblik er man ikke god til at holde fokus og det er ikke godt. Sidste år da jeg fik post blev jeg både glad men også lidt sur fordi jeg var bange for at miste fokus og derved blive for svag ved at tænke for neget på dem derhjemme).
Følelserne vælter frem i deltagerne.
Jens: Til alle de seje fyre der sidder derhjemme og griner af mig lige nu, kan jeg bare sige prøv det selv (jeg troede heller ikke at jeg kunne græde over det sidste år men jeg slap også en tåre).
Kløcker: I skal bare vide at der her er det største.
Victorine: Jeg kæmper alt hvad jeg kan, så skal jeg nok komme hjem til jer snart det lover jeg.
Christina: Det bliver nok læst 100 gang.
(Det gør det helt sikret. Det er svært at fortælle hvor meget det betyder. Sidste år havde vi brevene under vores hovedpuder og tog dem tit frem og læste for hinanden).
"Gong gongen"
Sonny og Ørum står og kigger efter en varan samtidig ser vi Kløcker med en kraftig kæp i hånden bevæge sig hen af stranden (hvad skal der nu ske? Er han er på vej op mod Sonny for at give ham er gok eller er det "gong gongen" der skal have et gok?).
Lige inden Kløcker giver den en ordentligt en så den falder af opdager Sonny det (jeg gad godt at vide hvilke tanker der stryger igennem hans hoved nu. Tænk på at Sonny prøver på at styre det hele og nu er der en der selv tager chancen).
Sonny` første bemærkning er selvfølgelig "Hold kæft en klovn mand" (han kan simpelthen ikke klare når andre tager ordet og han ikke får lov til at bestemme).
Sonny taler med Ørum og der taber jeg en del for Ørum fordi: Sonny siger "han vinder en mand på det" og Ørum følger op med at siger "hvis han vinder" (Hvad ske der med Ørum, han flakker da lidt mellem mennesker. Vi ved jo at han ikke kan lide Sonny men her prøver han da at vise noget andet).
Der kommer en land diskussion mellem Sonny og Kløcker.
Sonny: Gider du ikke mere.
Kløcker: Jeg står for langt fremme i bussen til at blive stemt hjem og jeg vil ikke køre med din bus (fedt sagt af ham men jeg forstår ikke hvorfor de diskutere så meget om den "gong gong").
Sonny: Gider du at sætte den op igen fordi det kan jo være at der er en anden der slår også på den.
Dan er suspenderet
Mygind kommer og fortæller at Dan er suspenderet og indtil da må Kløcker væbne sig med tålmodighed.
Sonny igen, igen
Sonny tager endnu en diskussion op. Han besøger det gl. hold NORD` hytte. Der udvikler sig en lang snak om hvad Sonny mener er rigtigt og om hvordan han mener at de andre skal være.
Kløcker reagere og fortæller sin mening om Sonny bl.a. at han altid vil bestemme.
Sonny mener at Kløcker hele tiden fremhæver sig selv (Hvorfor bliver Sonny ikke bare hos sig selv. Han vil bare hele tiden fremhæve sig selv og fortælle andre hvor god han er).
De taler meget om hvilken rækkefølge holdene vil stemme. Hvorfor lader de ikke bare spillet gå sin gang.
Ø-RÅD
Det skal blive det mest usædvanlige nogensinde.
Mygind fortæller om hvad deltagerne kan forvente:
1. En glædelig overraskelse
2. En barsk besked
3. En svær beslutning
Mygind: Det er ikke jer der skal stemme nogen ud men mig der skal stemme to ind i eksp. (Der må slå et lyn ned igennem deltagerne fordi det er nok ikke lige det de håber på så langt inde i eksp.)
Mygind finder stemmesedlerne frem, første person er "Lars" (Mange af mine venner og omgangskreds troede først at det var mig men jeg bliver jo kaldt Mars i eksp. men det var da meget sødt af dem at tænke på mig måske har Lars Lang fra sidste år også oplevet det samme), nr. to er "Morten" og treide seddel "De kalder sig klassens tykke dreng".
Der kommer to musiker ind og der tændes kulørte lamper omkring dem (Det må da være en helt fantastisk oplevelse i en ellers meget presset situation).
Der er fuld knald på, deltagerne får lidt at drikke og spise.
Musikerne får deltagerne op og danse på skift. Det må da hjælpe til at de to tidligere hold bliver slået bedre sammen. Der e ren rigtig god stemning.
(Det er et fedt initiativ fra produktionens side).
Afstemning
Mygind kommer tilbage og festen slutter.
Mygind: 1. Dan kommer ikke tilbage i eksp. 2. Der skal stemmes om en ny høvding (Som Kløcker evt. skal kæmpe imod).
Stemmerne faldt således
Sonny 3
Hjerl 2
Kløcker 4
Ørum 1
Kløcker er nu ny høvding og skal derfor ikke i en duel lige nu men hvem ved der sker nok noget i næste afsnit. Kløcker kan nu se frem til en høvdingehytte med lidt mad og drikke hver dag.
Sonny giver udtryk for sin frustration han sidder og slår hans knyttede næver ned i stentrappen (Usmageligt).