Rosell Design

Konceptet for Rosell-Design er, at alle produkter er unikke.

Rosell-Design er under udvikling, og det bliver de viste veste i kaninpels og i filtet uld, der bliver starten på kollektionen.

Konceptet er både det enkle og det individuelle udtryk – kombineret med ønsker for særlig tilpasning  (ved veste i kaninpels), eller ønsker for særlige farvekombinationer (ved uldveste med broderi).

Pelsveste: Det enkle snit for pelsvestenes pasform kan i str. 3 år til str. XL yderligere tilpasses den enkelte. Desuden falder størrelserne lidt forskelligt ud, da mønstrene ofte skal reguleres efter de forskellige skind, og fordi skind naturligt ”opfører” sig forskelligt..

Farven på skindene; hvid, grå, ræverød, lys/brun og mørk/brun varierer ligeledes.

Ved køb opfordres til at vesten prøves og tilpasses hos Helle Rosell.

Uldveste med broderi:  Uldvestene kan bestilles efter farveønsker og samtidig få din helt personlige hjerte-tråd i broderiet J. Der er også mulighed for være ”med-designer” og for at få indflydelse på selve kantningen, som også giver vesten det individuelle og det unikke præg.

Rulamsveste: Veste i rulam sys pt. kun i baby- og børnestørrelser op til 6 år. Der arbejdes på sigt på en damekollektion med et kombineret feminint /råt udtryk, - samt en længere model.  
Helle Rosell | Hørgårdsvej 41, 8240 Risskov - Danmark | Tlf.: 26146611