Et år i vildmarken 10/7-2011
05-01-2013
Vi flytter et år til den svenske vildmark. Her skal vi bo og leve helt primitiv. Vi har en hytte i Rogens Naturreservat 45 km nord for Idre, tæt på den norske grænse.
Området har et utroligt dyreliv og en fantastisk natur. Bæverne har væltet træerne foran huset, der findes 1000-vis af rensdyr i området, som også huser 13 kendte bjørnepar. Det fryser 25C om vinteren og der falder 1 m sne.
Vi skal leve helt primitivt uden indlagt vand, med lokum bag brændeskuret og varme fra skoven. Vandet skal hentes i bækken, ligesom en væsentlig del af ernæringen – ørreder. Vi baserer os på en høj grad af selvforsyning – bl.a. blåbær, isfiskeri og træ fra skoven.
For os handler det næste år om at dyrke de familiemæssige og nære værdier. Penge, PC og PBS bliver for en stund byttet ud med hjemmeundervisning og brændestakke.

Alt indhold er omfattet af copyright. Hvis du ønsker at bruge billeder eller tekst fra hjemmesiden, så kontakt
tumpekraft@hotmail.com ©
Kommentarer
Der er ingen kommentarer til dette indlæg