Mor og far.

Ja mor og far kan vel godt deles om nogle få ord.
 
Mit navn er Sanne. Jeg er født i 1983 så gammel er jeg vel egentlig ikke, selv om det til tider føles sådan. Jeg blev gift med Carsten i 2010 efter næsten 6 års samliv. Sammen har vi drengene Oliver fra 2003, Kasper fra 2005 og Jacob fra 2008.
 
Far hedder Carsten, og er født i 1976. Han arbejder til dagligt i Silvan, hvor han hovedsageligt er tilknyttet lagerafdelingen.
Carsten har 2 drenge fra et tidligere ægteskab. Daniel fra 1999 og Chris fra 2001.

Oliver

Oliver blev født den 1/9 - 2003 på Viborg sygehus. En fødsel der tog 23 timer så jeg synes han var temmelig længe om det. Ikke nok med det gik jeg over tid med ham, så det var ikke ligefrem nogen fornøjelse.
 
Oliver er min søn fra tidligere forhold, og i dag ser han ikke hans biologiske far.  Det er en lang historie at fortælle. så lige nu tror jeg at jeg springer over og lader den stå urørt, selv om jeg på mange måder gerne vil fortælle den for Oliver's skyld, og for andres. Måske lidt senere.
 
Oliver er en super glad dreng, men samtidig meget meget følsom. I perioder har han let til tårer, og han er meget grænseoverskridende. Han befinder sig allerbedst når hverdagen er struktureret ned til mindste detalje.
Af den årsag har man blandt. PPR (pædagog-psykologisk rådgivning), og daginstitutioner vurderet at han skulle gå i specialklasse når han påbegyndte skolen.
Det er med det resultat at det for Oliver har fungeret så godt at han ligger på niveau med en 1 klasses elev, og derfor har sprunget børnehaveklassen over.
 
Han er en dreng som så mange andre: Elsker pc. playstation, wii osv. Leger med pistoler, bakugan, gormiti osv. Han er jo ikke unormal blot fordi han er i specialklasse.

Kasper

Kasper blev født den 17/8 - 2005 på Viborg sygehus. Hans fødsel tog mig 56 timer. En hård omgang, men da jeg mødte guldklumpen langt om længe var det alt besværet værd.
 
Kasper er en dreng som alle de andre. Velfungerende, glad og fuld af spilopper. Han er en dreng der har let ved at blive ked af det, hvis der er andre der ikke har det godt.
 
Han går i skrevne stund i børnehave hvor han efter sommerferien starter op i skolegruppen - en ting han glæder sig meget til. Han ved jo godt han snart skal i skole og at han er en stor dreng.

Jacob

Jacob blev født den 16/9 - 2008 også på Viborg sygehus. Jeg tror noget i mig havde noget at indhente med de 2 tidligere fødsler, for Jacob vr kun 1 time om at komme til verden.
 
Under fødslen dalede hans hjertelyd til under 30 slag i sekundet, og en forvagt blev tilkaldt for at tage stilling til kejsersnit. Lægen kom, og mente man skulle gøre klar til at tage ham akut for ind imellem forsvandt hjertelyden helt, men sådan gik det ikke. Lillemand havde travlt og kom frem af naturlige veje.
 
Hans hjertelyd rettede sig med det samme og han var i fin form.
 
I dag er han knap 3 år - et stædigt æsel, men hele  vuggstuens charmetrold :0)
Han har et iltert temperement - kan selv, gør selv. Typisk for alderen
Adminstrator Sanne Kock Justesen