Referat
Generalforsamling SEP-85
søndag d. 21 juni 2009
Deltagere : B Poulsen, H Agerlin, R Dangkel, M Jespersen, R Jensen
1/ Dirigent R Dangkel, stemmetællere M Jespersen og R Jensen
2/ Formanden var desværre syg – hvorfor beretningen er skabt efterfølgende.
Sep 85 – står for at skulle i gang med forberedelsen til 25 års jubilæet. Dette kommer til at blive den store aktivitet for 2009/2010.
Efteråret 2009 skal bruges til planlægning af denne event. Formanden indkalder til møde i oktober måned.
Omkring året der er gået kan det omtales at der var 10 deltagere fra Sep85 til en god aften/dag ved Livgardens 350 års jubilæum. Der har ikke været afholdt teater arrangement i indeværende pr. Vi har afholdt bestyrelsesmøde hos Stig – hvor vi vendte hjemmesiden. R. Jensen vil på sigt stå for vedligeholdelse når han har fået installeret Frontpage. Siden trænger til en opgradering/modernisering.
Der har været afholdt årgangsformandsmøde i Danske garderforerninger. Sep85 deltog ikke da vi har en forening allerede og at det primært var målrettet årgange uden organisering.
3/ 20 betalende medlemmer, som desværre er en stor tilbagegang.
Indtægt : overskud 2008 5726,57
Indtægter 2213,61
7940,18
Udgifter : diverse 2568,35
Nyt overskud 5371,83
Regnskabet godkendt..
4/ Kontingent for næste år er stadig uændret, 100 kr.
5/ Valg af bestyrelse
Formand Stig Nielsson Genvalgt
Bestyrelsesmedlem René Dangkel Genvalgt
Revisor René Jensen Genvalgt
Stig valgt ”in absentia” da han ikke var til stede.
6/ Indkomne forslag
-S Nielsson og R Jensen snakker sammen, så René inden paraden i november er inde i ”tingene” vedr vedligeholdelse af hjemmesiden. H Agerlin mailer ud til alle medlemmer via Facebook og hjemmesiden, for at få hjælp til opgradering af hjemmesiden.
-H Agerlin vil se om han kan søge gamle soldaterkammerater via en bekendt som har indgangsvinkel til søgning elektronisk.. Det er meget svært at spore ellers..
-HVAD vil vi med jubilæet ???. Bordet rundt, og stemningen er at der bliver lavet et arrangement uden påhæng. Oplæg vil ellers være en aktivitetsdag, ud fra en råskitse lavet af bestyrelsen. Glæd jer !! Dato første weekend i november 2010..
-Besøg i garderstuen i Køge. Arrangement med skydning og fremvisning af garderstuen, og evt efterfølgende spisning. Alternativt en tur i bowlingcenter ? Stemningen var mest for en bowlingaften. B Poulsen arbejder videre med projektet. Dato fredag d. 30/10-2009
7/ Ingen emner
Referent R Jensen
2009.07.23