Jonas Aaen viste tænder i Hadstens traditionsrige løb, hvor der køres på en to kilometer rundstrækning med en 7% stigning på hver omgang.
Jonas vidste i dag, at han er ved at være klar til Post Danmark Rundt. I Hadsten var der en stærk besætning, med worldtour ryttere til start, Med Jakob Fuglsang og Valdgren som nogle af de stærke ryttere, og de viste sig også som nogle af de toneangivne ryttere.
Det slog ikke Jonas Aaen ud, og han kørte ret aggressivt, og efter små fem omgange på rundstrækningen i Hadsten kom fem ryttere af sted. Jakob Fuglsang (Astana), Michael Valgren (Tinkoff-Saxo), Jonas Aaen (Riwal Cycling Team),Rasmus Quaade og Rasmus Mygind (TREFOR) var de fem ryttere i front.
Mod slutningen kom Aaen og Valgren fri af de øvrige udbrydere, og de holdt også hjem, hvor Jonas viste, at han er godt kørende, så han tog sejren foran Valgren. Jakob Fugsang blev 3. og Qaade nr. 4.
En god dag for Riwal Cycling Team lakker mod enden, men flere nye og spændende dage står for døren.