FØLG OS PÅ FACEBOOK    FØLG OS PÅ INSTAGRAM Instagram

Nye indlæg

Riwal Cycling Team til præsentation af Post Danmark Rundt ruten

12-03-2014
Vores hold ser med tilfredshed på ruten i årets Post Danmark Rundt.
 
Tirsdagens pressemøde viste en spændende rute, hvor 2. etape starter i Skive og slutter i Århus, og hele tre byer på Fyn er involveret., Nyborg som startby, Odense som målby og Middelfart som enkeltstartsby.
 
Hele etapeoversigten ser således ud til Post Danmark Rundt 2014:

1. etape, 6. august: Hobro-Mariager, 155 km

2. etape, 7. august: Skive-Aarhus, 195 km

3. etape, 8. august: Skanderborg-Vejle (Kiddesvej), 175 km

4. etape, 9. august: Nyborg-Odense, 100 km

5. etape, enkeltstart, 9. august Middelfart, 15 km

6. etape, 10. august: Kalundborg-Frederiksberg (København), 175 km

Hele Post Danmark Rundt er selvfølgelig spændende, men de førnævnte etaper er særlig spændende, set i lyset af vores tanker om at lave nogle spændende events for vores netværksgrupper. Helt hvad der vil blive lavet er selvfølgelig ikke klart endnu, men der er allerede gjort nogle tanker.
 
Gode muligheder for gode resultater
Med etapeoversigten kan vi også se lidt på, hvor mulighederne for et godt resultat er til stede. På de tre første etaper skal der virkelig kæmpes, for de kan meget vel blive meget hårde, og selvfølgelig ikke mindst Vejle-etapen, mens halvetapen til Odense og Frederiksberg-etapen er mulige sprinteretaper, hvor vi har flere bud på topplaceringer. Og endelig er der enkeltstarten, hvor vi også har et godt bud. Vi ser virkelig frem til en spændende (lille) uge.
 
Kamp om de danske pladser
16 teams med hver 8 ryttere deltager i Post Danmark Rundt. Der er allerede lavet aftaler med spændende teams som belgiske Lotto-Belisol, Tinkoff-Saxo, tyske Team Netapp-Endura, italienske Bardiani CSF, der sidste år vandt holdkonkurrencen i Post Danmark Rundt, samt de belgiske Topsport Vlaanderen-Baloise og Wanty-Groupe Gobert, og det dansksponsorerede Team Novo Nordisk, som udelukkende består af ryttere med type 1 diabetes.

Der er tre wild cards til uddeling blandt de fem danske kontinentalhold, og selv om vores hold har stor tiltro til, at vi er med, så skal der ikke sløses med de danske løb, for alle fem hold har en tro på, at de skal med, og gutterne er da også klar til at gøre det, der skal gøres for at sikre pladsen.
De tre Wild Cards bliver uddelt efter årets DM i Faaborg den 29. juni.
 
Alex Rasmussen bliver interviewet under præsentation af ruten til Post Danmark Rundt 2014
Alex Rasmussen bliver interviewet under præsentationen af årets rute til Post Danmark Rundt.
 
Christian Ranneries, Alex Rasmussen og Claus Kromann
Christian Ranneries, Alex Rasmussen og Claus Kromann.

Kategori: Cykelnyt