FØLG OS PÅ FACEBOOK    FØLG OS PÅ INSTAGRAM Instagram

Nye indlæg

Fra fed til fit – målet er nået

22-07-2013

Hej alle sponsorer og samarbejdspartnere i forbindelse med kampagnen Fed til Fit.

Jeg kan med stolthed og glæde meddele jer, at det på 5 måneder lykkedes at træne mig op til at gennemføre verdens hårdeste 1 dags løb for motionister - La Marmotte.

For info omkring løbet, træning, billeder fra turen mv. se her.

Jeg kan kort sige at det var en helt umenneskelig udfordring og at jeg stadig ikke helt forstår hvordan det lykkedes at komme igennem de 175 kilometer i 35 graders varme. Efter dette projekt har jeg opnået en utrolig respekt omkring cykelryttere - de er helt klart nogle af verdens mest trænede atleter, der er helt sikkert. Jeg kan i hvert fald erkende at Alpe D Huez og Col du Galibier ikke er bjerge man skal lave sjov med..... de er virkelig ekstreme og ens muskler bliver fuldstædig smadret af de lange og hårde stigninger.

Jeg kom i mål efter 11 timer og 19 minutter - det er altså lang tid på en cykel! - men det lykkedes.

Men som sagt vil jeg opfordre jer til at gå ind på http://pclc.dk/fed-til-fit og læse meget mere om det hele og forhåbentlig selv få inspiration til træning, udstyr mv. Jeg har i hvert fald tabt +15 kilo fedt siden 20. Februar og har fået meget mere energi og overskud i hverdagen.

1000 tak til alle sponsorer og samarbejdspartnere der har støttet op om denne kampagne. Uden jer havde det ikke kunnet lade sig gøre! Jeg kan også sige tak fra holdet og fra ledelsen bag Concordia Forsikring Riwal, for støtten på de 170.000 kr. som de nu modtager via kampagnen.

Beløbet overrækkes i forbindelse med Post Danmark Rundt den 02. August 2013. Til dette arrangement vil det glæde os at se sponsorer. samarbejdspartnere mv. til en fantastisk dag. Vi starter med et spændende arrangement hos Würth Danmark i Kolding og jeg vil opfordre alle der har mulighed for at komme, til at deltage i dette spændende arrangement. Tilmelding skal ske til res@teamconcordia.dk

Venlig hilsen/Met vriendelijke groet/Best regards
Jesper Becker


Kategori: Cykelnyt