Sitemap
 

Giftregn skal stoppes

01-09-2016 13:13
Paw Amdisen, folketingskandidat for SF i Østjyllands Storkreds

For første gang er det nu lavet en opgørelse af og analyse af brugen af sprøjtegiften prosulfocarb på danske landbrugsarealer.

Prosulfocarb er blevet kendt i offentligheden, fordi den er meget flygtig og nemt fordamper, hvorefter den som regn eller dug kan falde ned på arealer, hvor sprøjtegiften ikke er blevet brugt. Rester af sprøjtegiften er således blevet fundet på både økologisk og ikke-økologisk frugt, som efterfølgende har måttet kasseres, da EU betragter giften som så problematisk, at den ikke må kunne forefindes på afgrøder.

Analysen af brugen af prosulfocarb bygger på data fra Miljøstyrelsen, og er ikke munter læsning. Både Odder og Hedensted kommuner er således i top, når det gælder andelen af det samlede landbrugsareal, der sprøjtes med prosulfocarb med en procentdel på henholdsvis 42,69 og 35,87 %. Men også Randers, Horsens, Favrskov, Skanderborg, Aarhus, Nord- og Syddjurs kommuner er godt med.
Med analysen får vi første gang syn for sagen i det, der mere og mere tegner til at være en kæmpe miljøskandale.
 
Det er oprørende, at sagesløse frugtavlere, hvoraf nogle endda samvittighedsfuldt dyrker uden sprøjtemidler skal betale prisen for det industrielle landbrugs kærlighedsaffære med prosulfocarb. Og det kan heller ikke passe, at vi som private borgere skal udsættes for denne giftpåvirkning, som vi på samme måde som passiv rygning på ingen måde har haft mulighed for at vælge fra eller til.

Miljøministerens egne embedsmænd har godkendt prosulfocarb, men når Økologisk Landsforening kræver at ministeren griber ind og i det mindste sørger for at de økologiske landmænd og frugtavlere får godtgjort det tab, som de har fået påført, så svarer han, at det må erhvervet da selv finde ud af. Det må da vist kaldes topmålet af arrogance.

Giftregnen skal stoppes. Og derfor må vi overveje om ikke tiden er inde for et totalforbud mod prosulfocarb. Helst skulle vi jo gerne af med alle sprøjtegifte i landbruget, men med prosulfocarb taler vi simpelthen om en sprøjtegift, der er så ukontrollabel, at den må udfases så hurtigt som muligt.
 
Bragt i Horsens Folkeblad, Aarhus Stiftstidende og Randers Amtsavis

Kategori: Nyheder
Socialistisk Folkeparti i Horsens  | sfhorsens@gmail.com