Kære forældre og medlemmer i Klubberne i Holmstrup Mark
Der er sket en ændring i tolkningen af Aarhus kommunes refusioner, af materiale og forplejningsudgifter, i forhold til det enkelte medlem med friplads.
Ændringen vil få ret stor betydning for, hvordan vi i vores klub indtil nu har organiseret vores opkrævning af dem med friplads.
Det er slut med at fripladsmedlemmer ikke betaler for aktiviteter og/ eller madordningen. Samtidigt vil der fremover være brugerbetaling til vores Skitur. Sommerlejren vil stadig være uden betaling da der for et koloniophold dækkes med 600 kroner.
Så hvad betyder det helt konkret?
For jer der er nye i klubben betyder det følgende. Er I med i Madordningen og gerne vil fortsætte med det skal I ikke foretage jer noget. Prisen for at deltage her bliver refunderet af kommunen.
Men når det gælder deltagelse i de, af vores brugerbetalte, andre aktiviteter, som f.eks. ture i biografen, svømmehal, bowling m.m., skal I også som de andre medlemmer betale 50 % af det aktiviteten koster.
Et eksempel: Klubben tager i biografen. Prisen for en bilet er 80 kroner, medlemmet betaler 40 kroner.
Derfor er det nødvendig, for at deltage i disse aktiviteter, at der indbetales et beløb på minimum 250 kroner til vores aktivitetskonto. Den nye ordning træder i kraft fra mandag 22. Oktober, med undtagelse af Turen til Lemvig hvor Klubben den her gang dækker udgiften.
Beløbet kan indbetales kontant eller over netbank, se link nedenunder. Når du har klikket på linket, log ind på Praktisk information og betalinger.
Jeg beklager denne ændring som jo rammer jer, men der er ikke noget at gøre. Jeg håber at vi alligevel får mange af jer med på Skituren til Norge og at vi stadig kan lave mange af de samme aktiviteter som før.
Har I spørgsmål til alt dette mail mig på torfj@aarhus.dk eller
ring mig på 51 83 72 68
Med venlig hilsen
Tor Fjellstad
Afdelingsleder
Klubberne i Holmstrup Mark
Holmstrupgårdvej 32 a
8220 Brabrand
|