Unge
Maleaftener med maks. 5-6 deltagere.
Se datoerne i kursuskalenderen.

En naturlig del af det at være ung er at afprøve varierende udtryk og identiteter. At male på lærred og papir kan være en yderst virksom metode til at komme tættere på sig selv.
På et malekursus for unge får du værktøjer til at søge din identitet - både som menneske og som kunstner. I en kreativ proces med maling på lærred og papir vil du kunne finde frem til din egen helt unikke malestil.
Peder Meinert har den kunstneriske, men bestemt også menneskelige erfaring til at være din guide på denne spændende rejse. Meld dig til et inspirerende malekursus for unge.
Voksne 
Maledag / -aften med maks. 5-6 deltagere.
Se datoerne i kursuskalenderen.
Alle mennesker har en kunstnerisk åre. Og dybt i os alle ligger kimen til en kunstner. Det gælder blot om at finde frem til sin egen unikke, skabende stil.
På et malekursus for voksne arbejder vi i fællesskab frem til at finde din personlige udtryksform. Og tro endelig ikke at der kræves særlige forkundskaber for at deltage på dette malekursus for voksne. Her gælder det blot om at give de kreative tanker og ideer frit løb, og i de indledende faser skal du slet ikke tænke på, at dit værk skal måles og vurderes.
På malekursus for voksne med Peder Meinert inviteres du til en opdagelsesrejse, hvor du både bliver klogere på dig selv og på maleriet som kunstform.

Vi har hver især en vej, som er enestående - det er den, det handler om at finde, træde ind på og uddybe. Det er den enkeltes særegne egenskaber og muligheder, der er fundamentet i kurset.
Der kræves absolut ingen forudsætninger med at male og tegne for at deltage på dette spændende malekursus.
Kontakt Peder Meinert for nærmere info om malekursus for voksne