Så er julearbejdshelvedet begyndt, men hvis man skal se positivt på det, så kan jeg jo glæde mig ved at der kun er 7 dårlige og 2 gode dage tilbage før jeg vender snuden mod DK :)
Trætheden efter et lidt halvhårdt første semester har har for alvor indtruffet sig, så det er super skønt at være hos Farmor i nogle dage, så jeg ikke behøver at bekymre mig om at være alene i Halls! Min plan var egentlig at få læst en masse og få skrevet mit gepgrafi essay (jeg kan jo lige så godt bruge min tid fornuftigt nu jeg alligevel spilder den på arbejde), men jeg tror måske lige jeg lader der gå et par dage før jeg går til værks - det skulle jo gerne kunne mærkes en lille smule at man har "ferie"..
Lyder jeg lidt negativ? Ja det er jeg måske nok i virkeligheden lidt (arbejdet er jo ikke ligefrem mine favorit beskæftigelse i øjeblikket eftersom min chef er lidt halvmuggen), jeg trænger virkelig til ferie, men der er jo heldigvis også kun 10 dage til nu :)
Og når jeg kommer hjem, venter der en dejlig aften med familien og kun et par dage efter en hyggelig nytårsaften, forhåbentlig i selvskab med Tine og et par andre gode venner.
Det var lige en hurtig blog - jeg skulle sådan set have fri nu, men pigen der dækker nattevagten ringede lige at hendes internet er gået ned, så nu er jeg tilbage på pinden i et par timer.
Eftersom (formentlig) ingen når at se dette inden i morgen, så er det vel på sin plads at ønske jer alle sammen glædelig 4.advent :)
P.S Tak for den skønne adventsgave Mor, jeg tænkte at nu når mine søskende kunne snyde lidt og få adventsgave en dag for tidligt så kunne jeg også :P
Kommentarer
Der er ingen kommentarer til dette indlæg