Heste i ridning fra august 2011
________________________________________
Nu får jeg endelig tiden!
Da jeg til sommer bliver færdig med 3.g på gymnasiet, får jeg mulighed for at tage heste ind i ridning. Jeg har dog stadig fjerde år tilbage på gym., men da jeg blot har omkring 8 timers skole ugentligt, får jeg muligheden for at kunne tage heste i ridning.
Jeg har længe rigtig gerne villet have heste ind i ridning, da jeg synes, det er super spændende at se heste udvikle sig, og at få lov til at arbejde med dem.
Derfor er jeg utrolig glad for, at det nu kan blive muligt for mig, at tage heste i ridning.
Som beskrevet længere oppe, er det først fra aug. 2011 jeg tager heste ind i ridning over længere tid. Jeg får plads til max. 5 heste, og de skal være opstaldet på Kumlegaarden, hvor jeg selv holder til med mine heste.
Adresse:
Hovedvejen 61,
4000 Roskilde.
Af resultater mht. uddannelse af heste, kan nævnes at min første juniorhest Cadillac, blot havde gået LC da jeg fik ham - to år senere kunne vi kalde os Danmarksmestre for juniorer.
Derudover kan nævnes at jeg sammen med den blot 7-årige Atterupgaaards Cassidy opnåede et historisk resultat ved dette års Europamesterskab med 2 individuelle sølvmedaljer, efter blot 2 måneders samarbejde.
Jeg er tager stortset alle heste ind, dog er jeg ikke interesseret i at tilride ungheste. Jeg vil naturligvis finde det sjovt og spændende, hvis jeg kunne få nogle konkurrenceheste ind, som jeg kunne tage med ud til forskellige stævner, men som sagt er jeg også fascineret af arbejdet med uddannelse af hestene, og det er derfor ikke et krav, at jeg skal kunne starte stævner på hesten, og det er naturligvis kun hvis ejer ønsker, at hesten bliver startet.
Hvis det lyder interessant for dig, eller ønsker du mere info, så kontakt mig på:
Mail: cathrine_dufour@hotmail.com
Tlf: 20 26 11 69