2009

12/12-2009
Tiden var inde til det årlige gedde fishin, afholdt af danskekarpefiskere.dk. Vejret så lovende ud. Søen vi skulle fiske var Ibjegvejens p&t. Sidste års fishin blev uden gedder på måtten, dette håbede jeg på at kunne ændre i år. Og allerede efter en times fiskeri, gik mit flåd under, og efter en kort og udramatisk fight kunne jeg håndlande en mindre gedde på 2,1 kg og 65 cm. Yes første gedde på land.
Der skete desvære ikke meget mere resten af dagen, bortset fra et enkelt forsigtigt nap fra en gedde, der resulterede i en flænset skalle.
Kl 15.15 mødtes vi alle igen, til indvejning. Da jeg var den eneste der fik gedde, løb jeg med 1. præmien. Ikke med verdens største gedde, men sådan er det jo. Fik desvære ikke taget nogen billeder af dagen da jeg havde glemt batterier til kameraet :(
-------------------------------------------------------------------------------------------------
6/10-2009
Så blev det tid til at tage på sæsonens første rovfiske tur. Det blev til en meget hurtig tur til den lokale, da vi skulle skynde os hjem og bestille grej fra england :).
Lasse (Jarlcarp) og jeg mødtes ved vandet kl 7 og der blev hurtigt rigget lidt grej til. Lasse valgte at fiske to skaller på flåd, hvor jeg fiskede en på flåd og en på bund. Min bundstang blev monteret med en pop up skalle fisket 70 cm over bunden. Efter kun 10 sek. fiskeri begynder min delkim at kalde stille og rolig. Jeg giver hurtigt tilslag og der er fast fisk. Efter en mindre udramatisk fight på mine super lækre ny indkøbte shimano biomaster hjul, kan jeg håndlande en lang men slank gedde.
Efter en tur i vejeslyngen, hvor vægten stopper på 7,1 kg. bliver gedden genudsat.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1/2-09
Så blev det tid til at tage på sæsonens første rovfiske tur. Det blev til en tur til den lokale.
Jeg fiskede en på flåd og en på bund. Min bundstang blev monteret med en pop up skalle fisket 40 cm over bunden. Efter et par timers fiskeri begynder min delkim at kalde stille og rolig. Jeg giver hurtigt tilslag og der er fast fisk. Efter en mindre udramatisk fight, kan jeg håndlande slank ispind på 5.5 kg.
Claus Nielsen