Nye indlæg

Bøtkjær´s Blog

Rigshospitalet 26/01-2010, aften

Skrevet af R.Bøtkjær
26-01-2010 17:41
Maja skal opereres i morgen d.27/1. Hun fik lavet stimulation af elektroderne, som de kalder det. De kom kl. ca.11.00 og sendte strøm igennem den elektrode, de var lidt nervøs for, sad for tæt på det motoriske center. Det er helt utroligt hvad de kan. Det var heldigvis på stuen det forgik. De gik ud fra et nøje planlagt skema og der var ingen dårlige udslag ved de målinger de lavede, hvilket var meget positivt. Jeg blev faktisk lidt overrasket over at se alle de overlæger som fulgte med i det hele, og diskuterede de målinger de lavede uden hele forløbet. Den læge der opererede Maja for 2 år siden var der også. Sygeplejeskerne fortalte at han var gået på pension, men at de trak på hans viden/vurdering ved specielle tilfælde. Det er da meget betrykkende, da han var den dygtiske neurokirurg i Danmark da han opererede. Jeg fik en nøje gennemgang af hvordan de griber det hele an i morgen. Så målingerne, så  scanningsbillederne de operere efter, skulle gennemgå de anfald de havde optaget sammen med en radiolog, samt en hel masse andre ting. Maja klarer simpelthen det hele så flot. Hun er kommet fri af sengen, da de har de målinger de skal bruge. Lige nu sidder der en ung sygeplejeske og leger med hende. Vi har fået super behandling her. De kom sågar tilbage de musikere der var her i går og spillede musik for Maja.

Kategori: Majas dagligdag

Kommentarer

  • #1
  • Lene
    27-01-2010 05:47
    Hej med jer...

    Vi er glade for at det går fint med Maja..Og vi vil tænke på jer hele dagen og krydse alle vores fingre for at det går godt og selvfølgelig gør det det.:).

    Vi tales ved og I ringer bare hvis der er noget vi skal klare for jer..

    Knus fra Lene og hele familien Tesgaard..

    skulle også hilse fra Jørgen, han var på besøg i aftes.


  • #2
  • Farfar & Karin
    27-01-2010 10:58
    Kære lille familie,

    Tak for jeres SMS.- Vi venter - som jer - i spænding på resultatet - og tror på, det kommer til at gå som vi alle håber.

    Knus og kram Farfar & Karin


  • #3
  • Lene
    27-01-2010 14:40
    Hej fra Stige..Hvordan går det ? Knus fra Lene


  • #4
  • Henriette og Morten
    27-01-2010 21:04
    Kære I tre. Godt at høre at operationen er forløbet som planlagt, og at Maja har det godt.
    Nøj, hvor vi tænker på jer, I er så seje allesammen. Vi glæder os bare til at se jer.
    Knus fra os.


1 

Skriv en kommentar


Charlotte og Rene' Bøtkjær