22/12 2014 - SEU-nyhedsbrev 6 14/15
SEU-nyhedsbrev 6 14/15 | |  | | | Kære alle
Her en julehilsen med lidt information og nyheder. Det kan i den grad godt betale sig at læse hele nyhedsbrevet...
|
|
Tak for en god og festlig julefrokost
|
SEU takker for det store fremmøde til årets julefrokost, hvor vi satte rekord med næsten 40 deltagere. Det var et brag af en gallafest, og der skal lyde en stor tak til festudvalget, der bestod af Amalie M, Majken, Anja og Natasja for oppyntning, indslag mv.
Der ligger allerede en række billeder på vores facebook-gruppe, og alle skal være velkomne til at lægge flere billeder op.
| |
Træning omkring jul og nytår
|
Der er nu juleferie, og det betyder, at første træning med trænere er tirsdag den 6. januar 2015.
ABC-hallen er lukket den 24., 25., 26., 31. december og 1. januar. Men ellers er hallen åben alle de øvrige dage, så der er rig mulighed for at aftale træning hen over juledagene, så formen kan holdes ved lige.
Fredag den 2. januar er en god mulighed for at træne på fredagstræningen fra kl. 19.00.
ABC3 spiller holdkamp den 4. januar og de øvrige hold weekenden efter. Så der er god grund til at holde træningen ved lige.
| |
Spisning efter holdkampe
|
ABC har gennem mange år tilbudt spisning efter holdkampe, som en af de eneste klubber - hvis ikke den eneste.
Dette har vi desværre ikke mulighed for at fortsætte med. ABCs økonomi er, som alle andre idrætsforeninger, presset af skolereformen og andre idrætsformer, og det er derfor nødvendigt at prioritere udgifterne. SEUs sportslige succes har medført store udgifter til holdturneringen, og det er derfor blevet besluttet, at der indtil videre ikke vil være tilskud til bespisning efter holdkampe.
Det betyder dog ikke, at der ikke vil være spisning efter holdkampene. Det synes vi fra SEUs side er en meget vigtig del af det at spille holdkampe og være en aktiv spiller i ABC. Fremover bliver spisning dog for egen regning.
Vi håber, at alle vil bakke op om, at alle som udgangspunkt spiser efter holdkampe på hjemmebane og får en enkelt vand/øl eller flere, mange eller rigtig mange.
Holdlederne vil derfor fra 1. januar i forbindelse med holdudtagelsen bede om en bindende tilbagemelding på, om man spiser med eller ej efter holdkampen, og der vil så blive serveret et lækkert måltid. Må man alligevel melde fra, så kommer man til at betale for maden. Nærmere omkring pris og tilmelding følger i forbindelse med de første hjemmekampe i det nye år.
| |
Julegaven - til nogle af jer
|
Dem af jer, der var til julefrokosten, hørte, at der i løbet af året er blevet tjent godt med penge ind til ABC med god hjælp fra SEU herunder til Dragør-markedet og til en julefrokost i B&W-hallerne. SEU havde derfor fået lov til at bruge ekstra penge på julefrokosten, som alle nød godt af.
Men den gode nyhed er, at der var lidt penge til overs, da vi passer godt på de få penge vi har at gøre godt med.
Derfor har SEU besluttet, at disse skal gå til klubtøj, så alle spillere kan blive klædt pænt på. Spillerne på ABC1 og ABC2 har tidligere fået sponsortøj, men det er ikke lykkedes at finde sponsorer til de øvrige hold endnu.
Derfor bliver julegaven til alle SEU-spillere (minus dem, der allerede har fået sponsortøj), at I får en ABC t-shirs for et symbolsk beløb på kr. 50.
I skal senest den 31. december 2014 sende en mail til Morten Munch (mail@mortenmunch.dk) med størrelse. Inden I sender denne mail skal I overføre de kr. 50 til reg.nr. 7620 kontonr. 0002069662 med angivelse af jeres navn. Alternativt kan I betale med MobilePay eller Swipp til 25263556. Bestillingen vil blive afgivet efter nytår, og vi kan formentlig have tøjet i løbet af en uges tid eller to.
Vi håber, at I alle vil tage imod julegaven, så vi kan se ens ud, og vi søger stadig efter hjælp til at finde sponsorer til ABC3 og ABC4. Husk også, at du selv kan købe tøjet på www.li-ning.dk.
| |
Glædelig jul og godt nytår!
|
| |
|
|