Kære ABC medlem
Som I har kunnet læse på ABC's hjemmeside, har ABC modtaget 1.million kr. fra Københavns kommunes klubhus pulje. Pengene skal bruges til en gennemgribende renovering af vores forhal og omklædningsfaciliteter.
Vi har nedsat et byggeudvalg og der er nu skubbet godt gang i projektet. Tegninger er færdiggjort og kan se dem på www.amagerbadmintonclub.dk/byggenyt.
Hvad skal der laves?
Ideen med projektet og Københavns kommunes hovedargument for, at give os pengene er, at vi skaber et fælles rum for klubbens medlemmer, med fokus på ungdom og mulighed for flere forskelligartet aktiviteter.
Begge omklædningsrum bliver flyttet og skaber derved plads til et større åbent areal, samt bedre adgang til hallen.
Der er fokus på materialevalg og kvalitet i det færdige produkt. Alle nuværende installationer, vægge og lofter bliver revet ned og alt kommer til at fremstå nyt.
Hvornår går vi i gang?
Ombygningen er planlagt til, at tage omkring 2½ måned og vil blive udført i forbindelse med vores sommerlukning. Hallen vil derfor desværre være lukket udover sommerluknings perioden, da det ikke vil være muligt, at opretholde driften af hallen under byggeperioden. Vi forventer en del støv og andre gener ,som ikke tillader aktiviteter i hallen mens byggeriet står på.
Vi vil hurtigst muligt informere omkring de præcise tidspunkt hallen holder lukket når tidsplan kendes!
Vi forstår, at dette ikke er optimalt, men håber på jeres forståelse. Det er til fælles gavn i fremtiden.
Det der kommer til at ske de næste par uger er, at vi har indbudt 6 entreprenør til at byde på opgaven ud fra tegning og projektbeskrivelser som er udarbejdet af tegnestuen Kegel & Sciera
Tegnestuen Kegel & Sciera er hyret til byggeledelse og myndighedsbehandling.
Herefter vil vi forhandle den endelige kontrakt med den kommende entreprenør og finpudse detaljerne i fællesskab!
Vi vil løbende holde jer orienteret
Med Venlig hilsen
Byggeudvalget
Per Reslow
Marianne Bjerborg
Jan Sølyst
Martin Borch