Kontakt / Nyhedsbrev

Nyhedsbrev

Nyhedsbreve fra Alpha Hypnose vil blive udsendt 4 gange om året.
 
Tidligere nyhedsbreve kan du læse herinde.
 
Du kan til enhver tid framelde dig nyhedsbrevet.

Tilmelding til nyhedsbrev

Navn
Virksomhed
E-mail
Klik her hvis du ønsker at afmelde nyhedsbrevet
3/1 2008 - Godt nytår fra Alpha Hypnose
 
 
Et nyt år er startet
Med masser af nytårsfortsætter f. eks. Sundere levevis måske nye udfordringer arbejdsmæssigt.
 
Hvordan holder man så fast i disse ønsker?
 
Ganske enkelt ved at bruge fantasien, som vi jo alle har så rigeligt af. Forestille sig, at man er i målet, hvordan det føles, hvordan det ser ud, fordi lige tiltrækker lige. Så jo mere man bruger fantasien konstruktivt jo nemmere opnår man sit mål. 
Det samme gør sig gældende, når man tænker på oprydning i skabe og skuffer. Frem for at tænke på selve processen, så forestil dig, hvor dejligt det er, når alt er på plads. Så går det hele som en leg. 
 
Kursus i selvhypnose

Et andet virkeligt effektivt værktøj er at lære selvhypnose. På kurset undervises der i væk fra og henimod værdier ? personlige værdier samt et mindmap. Ligeledes gennemgås hvordan man lærer at bruge sin hjerne til en forandring, som er titlen på en bog af Richard Bandler, der har vært med til at starte NLP?en. 

Selvhypnose kan bruges til f.eks. vægtreduktion ? rygestop ? succes i livet ? bedre søvn ? smertefri tandbehandling ? større selvtillid for blot at nævne nogle områder af et menneskes liv.

Kurset holdes den 26. og 27. januar 2008. Læs mere om kurset og tilmeld dig på min hjemmeside www.alphahypnose.dk
 
Operation under hypnose 

På hjemmesiden finder du også et link til en hjemmeside fra England, hvor man kan se, hvad hypnose også kan bruges til. Klik ind på linket og bliv endnu mere fascineret af hypnosens forunderlige verden.    


November 2013


December 2012


Maj 2012


Juni 2011


Maj 2011


Juli 2010


Maj 2009


April 2009


Februar 2009


December 2008


April 2008


Januar 2008

Alpha Coaching v/Jytte Meier | CVR: 74007856 | Lille Havdrupvej 9, 4622 Havdrup  | Tlf.: 2991 6861 | info@alphahypnose.dk