Nyheder

Fagprøve bestået med et brag!

 
Ja, som overskriften antyder gik min fagprøve over alt forventning rigtig godt. Jeg endte squ med at få 12. Kan stadig ikk forstå det.
Nu har jeg ca.  3 mrd. tilbage før jeg er helt udlært. Sys squ stadig det er ret vildt.
 
Yes... :D
 

Næsten sommer!

Så er det snart sommer og det er bare så dejligt. Bilen har os fået sommersutter på, så er det bare ud og cruse! ;)

 

Fagprøve!

Ja, så er jeg i fuld gang med forberedelserne til min fagprøve. Der er rigtig meget der skal være styr på, og jeg håber at jeg når det hele.

Jeg har valgt at mit emne skal være: Mersalg af tilbehør/udstyr til nye biler.

Jeg går en spændende periode i møde, og håber på det bedste.

Mvh. Ghita T. Kristensen

 

 

En tur som co-driver

 
Læs omkring min oplevelse som co-driver til Fårvang Rally ved at klikke på linket neden for.
 
 
Mvh. Ghita T. Kristensen
 
 
 
 

Rally & DEC

Så er det igen tid til race. Fredag d. 12. august er der rally i Fårvang & d. 13.-14. august er der DEC på jyllandsringen. Se programmet over DEC-weekenden her.
 
Ses vi? :)
 
Mvh. Ghita T. Kristensen
 
 

 Åbningsløbet

 Ja, nu er der ikke længe til åbningsløbet på Jyllandsringen. Det er fra d. 22. - 23. april.
 
 Der kommer:

Scandinavian Touring Car Championship
Porsche Carrera Cup
Peugeot Spider Cup/Radical
Yokohama Cup / Suzuki Swift Challenge / Citroën DS3 Cup
Tegee-Dan Clio Cup
1600 Challenge

Det bliver spændene med noget race igen!

Mvh. Ghita T. Kristensen

 
 

Endelig bil!

 
Nu har jeg haft bil i godt en uge, det er squ dejligt ikke at være afhængig af andre mere. :)
 
Bilen er en metalblå Fiat Punto fra 2000.
 
Mvh. Ghita T. Kristensen
 
 

Bil søges!

Fiat Punto

 
Hej alle sammen. Jeg søger på livet løs efter en bil nu, så hvis i kender til nogen forhandler eller privat person, som har en Fiat Punto fra 2000 -> til salg så kontakt mig endelig!
 
Mvh. Ghita T. Kristensen
 
 

Øv!

 Ja, så er det ikk så længe siden jeg fik at vide at gokart er sparet væk. Efter 4 år er det desværre slut. Havde ellers lige glædet mig til at komme ud og køre race igen, men nej det kommer jeg ikke mere. Det er virkelig trist!
 

En ny fremtid begynder!

Så er jeg endelig færdig med HG2 på Grindsted Erhvervsskole. Dejligt med huen på!
 
 
Om en uge starter jeg i lære hos Uggerhøj A/S som handelsassisten med speciale i Auto. Det bliver vildt spændende at komme ud på arbejdsmarkedet.
 
Jeg var så heldig at kunne vælge mellem to elevpladser, så nu håber jeg at jeg har valgt rigtigt!
 
Krydser fingre for at det kommer til at gå godt!
 
Mvh. Ghita T. Kristensen 
 
 
 

Nye billeder

Så er der kommet lidt nye billeder fra Åbningsløbet på Jyllandsringen. Tjek dem ud her.
 
 
 

Hvad vil det sige at være flagofficial?

Læs historien her: En dag som flagofficial
 
En flagofficials arbejdsplads
 
 

Nyt på LP Style hjemmeside

Så er der kommet en ny side med nyheder på LP Styles hjemmeside. Der skriver vi lidt omkring alle de arrangementer vi er med til mv. og om hvordan det er gået.
 
Tryk på nedenstående link for at se LP Styles nye side.
 
 
 

 Skum-portræt af Ghita T. Kristensen

 Der er blevet lavet et skum-portræt af Ghita. Se det her:
 
 
 Ghita T. Kristensen
 
 

LP Style

På HG2 har vi i ihværksætteri lavet vores egen virksomhed. For at se, hvad LP Style går ud på kan du besøge vores hjemmeside: www.bricksite.com/lpstyle
 
 

DM-Finalen

Vejret var ikke med os til DM-finalen....
Michel NykjærHele weekenden styrtede det ned, plus det stormede en del, hvilket gjorde det til lidt af en udfordring for os flagofficials ude i svingene. Men man kan jo ikke aflyse motorløb pga. vejret, og alle heat blev kørt. Dog kørte vi med saftycar i front næsten gennem hele Spider Cup løbet om lørdagen, da de nærmest ikke kunne se en hånd foran sig. Så meget regnede det. Der var også flere Formel Ford kørere, der fik sig et lille brusebad, med alle de store vandpytter vi havde ude på banen. Især imellem sving 9 og 10. Der havde vi lidt problemer med vandet, så vi blev nødt til at få suget noget af vandet væk imellem hvert heat.
 
Vi havde også en del afkørsler. Det var ca. 2 biler i hver klasse der røg af banen, så der var noget at se til for rydningsholdet.
 
 Det var også denne weekend vi skulle have DTC-mesteren fundet. Det blev noget af en spændende affære. Der blev kæmpet til det allersidste.
 
 James Thompson var desværre ikke til stede på Jyllandsringen, så han kunne forsvare føringen i DTC-mesterskabet. I stedet for blev det Jan Magnussen, Michel Nykjær og Henrik Lundgaard der skulle kæmpe om at blive årets DTC-mester.
 
 De 3 mesterskabs kandidater var alle ramt af uheld, så det var i finaleheatet, det hele skulle afgøres.
 Det endte med at Michel Nykjær blev årets DTC-mester, og han blev godt gennemblødt af den sprøjtende champagne på podiet. Det er anden gang i DTC’s historie, at Michel Nykjær er blevet mester. Stort tillykke her fra.
 
 Slut stillingen DTC 2009:
 
1.     
Michel Nykjær
254
2.     
Jan Magnussen
250
3.     
James Thompson
239
4.     
Henrik Lundgaard
237
5.     
Per Poulsen
214
6.     
Jason Watt
190
7.     
Jens Møller
181
8.     
Martin Jensen
162
9.     
Kasper Jensen
124
10.  
Michael Carlsen
123
11.  
Tom Pedersen
79
12.  
Joachim Stephansen
72
13.  
John Nielsen
72
14.  
Kim Morgan Jensen
66
15.  
Casper Elgaard
65
16.  
Hans Hartmann
47
17.  
Peter Ager
27
18.  
Kristian Poulsen
14
19.  
Roland Poulsen
8
 
 
 Tekst og foto: Ghita T. Kristensen
 
 

Grand Prix Danmark

Heat 1:
Manden der startede fra pole var Casper Elgaard, hvilket nok overraskede de fleste.
En aggressiv Jason Watt havde helt fat i Henrik Lundgaard, og Henrik kunne ikke holde Jason bag sig.
De 2 brødre Kristian og Roland Poulsen var kommet til Jyllandsringen som gæstekører. Kristian  udgik desværre i første heat.
Efter nogle omgange holdt Martin Marrill rigtig skidt i sving 5, og det gav en safetycar periode, hvor hele feltet blev samlet igen.

Da safetycar kørte af banen trak Casper Elgaard farten ud af feltet, og Henrik Lundgaard var helt op på siden af Jason Watt. For enden af langsiden kom Henrik forbi.
Jan Magnussen kæmpede med James Thompson om 3. pladsen, og kom forbi i sving 3 med en flot overhaling. Jason bremsede sent for enden af langsiden, og kommer forbi Henrik Lundgaard igen. Sikke en duel de havde. De to havde nogle rigtig gode kampe om 5. pladsen.
James Thompson var oppe og have fat i Jan Magnussen igen. Ligeledes havde Jason Watt godt fat i James, men hans angreb blev afvist.
På 2. sidste omgang lykkedes det Jason at komme forbi James, efter en meget sen nedbremsning for enden af langsiden.

Heat 1 sluttede med Casper Elgaard suverænt i front efterfulgt af Michel Nykjær og Jan Magnussen.

Jan Magnussen 
 
Heat 2:
Per Poulsen startede fra pole. De røde lamper slukkede rimelig sent, hvorved nogle af kørerne blev lidt forvirret om starten nu var gået. Men løbet var sat i gang. James Thompson kæmpede igen med Jan Magnussen om 3. pladsen. Det lykkedes så for Jan at komme forbi James.
Både Casper Elgaard og Jason Watt gik forbi Martin Jensen efter tæt kørsel. Magnussen pressede på hos Henrik Lundgaard og kom forbi, så han nu lå nr. 2.
Jan lå nu helt tæt oppe bagved Per Poulsen, og de to kæmpede en hård kamp om 1. pladsen på de sidste par omgange. De fik byttet lidt lak, og det var Jan der trak det længste strå på allersidste omgang.

Det var en meget tæt og spændende dyst! Super godt kørt af dem begge.

Finaleheat:
Finaleheatet var præget af dramatik i starten. Casper Elgaard kom op på siden af Michel Nykjær, men Michel pressede Casper, så han bragede ind i sving 3. Det var ren kaos, og Joachim Stephansen og Per Poulsen kunne umuligt undgå at køre ind i Casper.
Safetycar kom hurtigt på banen, så vi kunne få ryddet op i sving 3. Løbet blev sat i gang igen med Jan Magnussen i front.
En meget aggressiv Michel Nykjær pressede James Thompson.
Jason var meget tæt på Henrik Lundgaard. Det samme var Michel Nykjær på James Thompson, og han kom forbi for enden af langsiden.

Jason fik sig kørt forbi Henrik Lundgaard og jagtede nu James Thompson. Med en fænomenal overhaling på allersidste omgang bremsede Jason Watt rigtig sent for enden af langsiden. Jason kom forbi James Thompson, og han kunne køre sig selv op på podiet.
Jan Magnussen vandt finaleheatet efterfulgt af Michel Nykjær og Jason Watt.
Det var et rigtig spændende finaleheat!
 
Tekst og foto: Ghita T. Kristensen
Ghita T. Kristensen